Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3303
referer -
uri - /aktualnosci/3303-egzotyczny-skarb-czyli-zalety-spozywania-mango
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Egzotyczny skarb, czyli zalety jedzenia mango

Utworzono: środa, 23, maj 2018 07:48

mangoMango, pochodzące z Indii, zaliczane jest do grupy owoców egzotycznych, które docenione pod kątem wartości odżywczych i właściwości zostało około 4 tysiące lat temu. Do Europy dotarło w XVI wieku w czasie wielkich odkryć geograficznych, a dopiero niedawno na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że owoc ten może zapobiegać rozwojowi niektórych nowotworów, a także może przyczyniać się do obniżenia poziomu cukru i cholesterolu we krwi.

Mango nazywane jest potocznie „owocem młodości” ze względu na jego właściwości przeciwutleniające. Wynika to z zawartości związków beta-karotenu, który chroni nas przed działaniem promieni UV. Jest bardzo dobrym źródłem witamin C i B, które wzmacniają układ nerwowy i odpornościowy. Witamina C ponadto przyczynia się do ułatwiania przyswajania żelaza z produktów pochodzenia roślinnego. Witamina A i E jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej kondycji wzroku oraz skóry. Oprócz tego mango jest bogate w potas, który może przyczyniać się do obniżania ciśnienia krwi. Owoc ten jest także bogaty w błonnik pokarmowy, który może wspomagać obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Mango zawiera bardzo dużą ilość cukrów dlatego nie jest wskazany dla osób cierpiących na cukrzycę. Obecne w owocach enzymy wspomagają proces trawienia białek.

Należy zwracać uwagę na to w jakich warunkach przechowywany jest dany produkt. Jeśli chodzi o owoce mango powinniśmy przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu. W postaci pulpy możemy go przechowywać nawet do roku, a w formie świeżej – od 8 do 10 dni w lodówce. Owoc ten może być stosowany w kuchni w bardzo różnorodny sposób - może być spożywany na surowo lub w postaci galaretek, budyniu czy innych deserów. Z mango możemy także wykonać wszelkiego rodzaju koktajle czy soki.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!