Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3302
referer -
uri - /aktualnosci/3302-szalwia-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szałwia – właściwości lecznicze i zastosowanie

Utworzono: poniedziałek, 21, maj 2018 08:24

szalwiaSzałwia lekarska pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego jednak została rozprzestrzeniona także poza ten obszar. Dziś uprawiana jest w wielu krajach na całym świecie. Jej nazwa łacińska wywodzi się od łacińskiego słowa „salvus”, które oznacza „zdrowie”. Znana była już w starożytności jako roślina lecznicza, ale nie tylko – przypisywano jej także właściwości wręcz magiczne.

Grecy i Rzymianie stosowali ją jako lekarstwo na ukąszenia węży, utratę pamięci czy problemy ze wzrokiem. Później, w średniowieczu stosowana była jako lek na przeziębienia, gorączkę, a także padaczkę czy problemy z wątrobą. Mało tego, Arabscy uczeni uważali szałwię za afrodyzjak przedłużający życie.

Szałwia lekarska zawiera wiele substancji, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, jednak za najcenniejszy uznawany jest zawarty w niej olejek eteryczny, dzięki któremu roślina ta ma tak bardzo charakterystyczny zapach. Oprócz tego w liściach tej rośliny znajdziemy garbniki, kwasy organiczne, witaminy – A,C i z grupy B oraz minerały - wapń, magnez, potas, sód, cynk, żelazo. Szałwia pomoże także na kobiece dolegliwości – zmniejszy ból związany z miesiączką i złagodzi uczucia gorąca, które pojawia się po menopauzie.

Kobiety powinny sięgać po szałwię także ze względu na jej właściwości upiększające. Związki zawarte w tej roślinie opóźniają powstawanie zmarszczek i łagodzą objawy trądziku.

Szałwia pomaga także w przypadku osób, które niechętnie jedzą ponieważ zwiększa apetyt i trawienie, dlatego polecana jest wszystkim niejadkom. Może być także stosowana w przypadku niestrawności i przy wzdęciach.

Z kolei płukanka z szałwii ma działanie zwalczające zakażenia, dlatego polecana jest przy owrzodzeniach jamy ustnej, aftach, pleśniawkach czy w przypadku krwawiących dziąseł. Napar można stosować także do inhalacji przy kaszlu i problemach z odkrztuszaniem wydzieliny.

Uwaga! Lepiej nie zażywać przetworów z szałwii przez dłuższy czas lub w dużych dawkach, gdyż może to doprowadzić do skutków ubocznych takich jak: nudności i wymioty.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!