Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3302
referer -
uri - /aktualnosci/3302-szalwia-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szałwia – właściwości lecznicze i zastosowanie

Utworzono: poniedziałek, 21, maj 2018 08:24

szalwiaSzałwia lekarska pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego jednak została rozprzestrzeniona także poza ten obszar. Dziś uprawiana jest w wielu krajach na całym świecie. Jej nazwa łacińska wywodzi się od łacińskiego słowa „salvus”, które oznacza „zdrowie”. Znana była już w starożytności jako roślina lecznicza, ale nie tylko – przypisywano jej także właściwości wręcz magiczne.

Grecy i Rzymianie stosowali ją jako lekarstwo na ukąszenia węży, utratę pamięci czy problemy ze wzrokiem. Później, w średniowieczu stosowana była jako lek na przeziębienia, gorączkę, a także padaczkę czy problemy z wątrobą. Mało tego, Arabscy uczeni uważali szałwię za afrodyzjak przedłużający życie.

Szałwia lekarska zawiera wiele substancji, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, jednak za najcenniejszy uznawany jest zawarty w niej olejek eteryczny, dzięki któremu roślina ta ma tak bardzo charakterystyczny zapach. Oprócz tego w liściach tej rośliny znajdziemy garbniki, kwasy organiczne, witaminy – A,C i z grupy B oraz minerały - wapń, magnez, potas, sód, cynk, żelazo. Szałwia pomoże także na kobiece dolegliwości – zmniejszy ból związany z miesiączką i złagodzi uczucia gorąca, które pojawia się po menopauzie.

Kobiety powinny sięgać po szałwię także ze względu na jej właściwości upiększające. Związki zawarte w tej roślinie opóźniają powstawanie zmarszczek i łagodzą objawy trądziku.

Szałwia pomaga także w przypadku osób, które niechętnie jedzą ponieważ zwiększa apetyt i trawienie, dlatego polecana jest wszystkim niejadkom. Może być także stosowana w przypadku niestrawności i przy wzdęciach.

Z kolei płukanka z szałwii ma działanie zwalczające zakażenia, dlatego polecana jest przy owrzodzeniach jamy ustnej, aftach, pleśniawkach czy w przypadku krwawiących dziąseł. Napar można stosować także do inhalacji przy kaszlu i problemach z odkrztuszaniem wydzieliny.

Uwaga! Lepiej nie zażywać przetworów z szałwii przez dłuższy czas lub w dużych dawkach, gdyż może to doprowadzić do skutków ubocznych takich jak: nudności i wymioty.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!