Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3285
referer -
uri - /aktualnosci/3285-warzywniak-w-doniczkach
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Warzywniak w doniczkach

Utworzono: środa, 11, kwiecień 2018 07:26

warzywniak w doniczkachHodowla w doniczkach nie jest naturalnym sposobem uprawy warzyw, ale nie oznacza to, że mieszkając w mieście musimy całkowicie zrezygnować z naszego zacięcia ogrodniczego! Decydując się na założenie domowego warzywniaka na balkonie, najlepiej więc zacząć od roślin, które nie wytwarzają dużego systemu korzeniowego.

Co hodować w doniczkach?

Do uprawy w domu nadadzą się na przykład ogórek, cukinia, pomidor drobnoowocowy, fasola, bób, rukola, szczypiorek, papryka, cebula. Można też dodać do tego proste w hodowli zioła, takie jak bazylia, tymianek czy majeranek, a także owoce- na przykład poziomki lub truskawki.

Jak sadzić w doniczkach?

Najprościej sadzić warzywa pochodzące z rozsady. Doniczki lub pojemniki można ustawiać na parapecie lub balkonie. Na dnie należy zrobić małe otwory i wysypać grys lub żwirek, co uchroni rośliny przed gniciem od nadmiaru wody. Podłoże powinno być bogate w składniki niezbędne do wzrostu o pH zbliżonym do obojętnego.

Ważne jest, aby nie sadzić zbyt wielu warzyw w jednej doniczce. Swobodna przestrzeń zapewni lepszy jakościowo i większy plon.

Pielęgnacja

Warzywa w doniczkach, ze względu na ograniczoną ilość ziemi w doniczce, są bardziej narażone na niedobory składników pokarmowych i przesuszenie. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o regularnym podlewaniu (w upalne dni nawet codziennie!), pamiętając, żeby zlewać wodę w podstawkach pod doniczkami. Pomoże to zapobiegać gniciu roślin. W celu zapewnienia odpowiedniej ilości składników niezbędnych do wzrostu można stosować nawóz w płynie, który dodaje się raz w tygodniu do wody do podlewania.

Pamiętajmy także o tym, żeby codziennie doglądać warzywa. Pozwala to na szybką reakcję w razie zaobserwowania choroby lub wystąpienia chwastów.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!