Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3270
referer -
uri - /aktualnosci/3270-czy-zamienniki-cukru-pomagaja-schudnac
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Czy zamienniki cukru pomagają schudnąć?

Utworzono: poniedziałek, 12, marzec 2018 14:37

zamienniki cukruOdpowiedź jest prosta – nie. Badań dotyczących związku zamienników cukru na obniżanie wagi jest bardzo dużo i są prowadzone od wielu lat, co mogło utrudniać wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Do teraz – zgodnie z opublikowaną w połowie lipca 2017 r. metaanalizą (czyli zestawieniem wyników różnych badań i opracowaniem z wykorzystaniem metod statystycznych) zamienniki nie pomagają schudnąć. Niektóre, sztuczne, mogą natomiast powodować niepożądane skutki uboczne.

Niektóre z badań wykazały korelację pomiędzy spożyciem nieodżywczych zamienników cukru a podwyższonym ryzykiem problemów kardiologicznych i wyższym BMI. Są dwie możliwe interpretacje tego zjawiska. Pierwsza z nich to relatywnie nowa teoria, zgodnie z którą zamienniki cukru powodują zmiany w metabolizmie cukru. Druga interpretacja jest prostsza – osoby stosujące zamienniki już mają tendencję do problemów ze zdrowiem, bo często są zagrożone cukrzycą typu II lub mają nadwagę.

Jest jeszcze trzecia, mniej naukowa interpretacja – osoby sięgające po niskokaloryczne zamienniki cukru rekompensują to sobie jedząc więcej ogólnie, przez cały dzień. 

Należy jednak pamiętać, że jest to korelacja, a nie jednoznaczne stwierdzenie, że problemy są spowodowane przez zamienniki.

To oczywiście nie znaczy, że powinno się zacząć jeść biały cukier. Przede wszystkim cukier podnosi poziom insuliny we krwi i powoduje uzależnienie, podobnie jak narkotyki czy alkohol. Często jeden słodzony napój dziennie zamienia się po pewnym czasie w jeden słodzony napój do każdego posiłku. W końcu wszystko, co nie jest słodzone, zaczyna smakować źle. Najlepiej jak najszybciej odstawić cukier – organizm się zaadaptuje.

Źródło: www.popsci.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!