Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3243
referer -
uri - /aktualnosci/3243-nie-smaz-na-oleju-kokosowym
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Nie smaż na oleju kokosowym!

Utworzono: poniedziałek, 19, luty 2018 07:00

nie smaz na oleju kokosowymChoroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów w USA i jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Nowy przegląd badań przeprowadzony przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne potwierdza, że zamienienia nasyconych kwasów tłuszczowych na nienasycone kwasy tłuszczowe, wpływa korzystnie na zredukowanie poziomu cholesterolu we krwi oraz zmniejsza ryzyko ataku serca.

Nasycone kwasy tłuszczowe zwiększają poziom cholesterolu oraz zwiększają ryzyko chorób naczyniowo-sercowych. Produkty takie jak mięso, smażone potrawy, również produkty cukiernicze zawierają znacząco dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych.

Jednym z zaleceń w przypadku chorób naczyniowo-sercowych jest obniżenie spożywania nasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo zaleca się włączenie nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz warzyw, ryb i pełnoziarnistych zbóż, które korzystnie wpływają na zdrowie naszego serca.

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca spożywanie jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tak jak jest to w przypadku diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH. Obie diety opierają się na warzywach i owocach, nienasyconych olejach roślinnych, orzechach, niskotłuszczowych produktach mlecznych, pełnoziarnistych zbożach oraz rybach i drobiu. Obie diety również zalecają ograniczenie spożywania takich produktów jak czerwone mięso, cukier i sól.

Metaanaliza randomizowanych badań kontrolnych, przeprowadzona przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, wykazała, że ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych i zastąpienie ich wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi zmniejszyło ryzyko chorób naczyniowo-sercowych o 1/3. Wynika z tego, że zmiana diety może nawet o 30% zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób, co jest porównywalne z działaniem statyn.

Nienasycone kwasy tłuszczowe możemy znaleźć w oleju lnianym, oleju rzepakowym, oliwie z oliwek oraz w wielu innych. Warto jednak zaznaczyć, że nasycone kwasy tłuszczowe to nie tylko tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – w ponad 80% są składnikiem oleju kokosowego, który ostatnio jest bardzo popularny i warto sobie uświadomić, że nie jest on dobrym wyborem żywieniowym.

Należy zwrócić uwagę, że zdrowa dieta to nie tylko eliminowanie niektórych składników z diety. Powinniśmy skupić się również na żywności bogatej w składniki odżywcze, które mogą pomóc zmniejszać ryzyko choroby – to nie tylko wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ale również orzechy, owoce, warzywa, zboża i ryby.


Źródło: www.healthline.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!