Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3236
referer -
uri - /aktualnosci/3236-brokuly-w-pigulce-na-cukrzyce-typu-ii
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

jestem prosumentem2Joomla Extensions powered by Joobi

Brokuły w pigułce na cukrzycę typu II?

Utworzono: środa, 10, styczeń 2018 12:29

brokuły w pigułceCukrzyca typu II rozwija się najczęściej u osób w średnim wieku, mających nadwagę. Organizm przestaje reagować na insulinę, odpowiedzialną na regulację poziomu cukru we krwi. Skutkuje to zwiększonym ryzykiem zawału serca, problemów z nerkami lub ślepoty. Związek sulforafan, który naturalnie występuje w brokułach, posiada udowodnioną naukowo zdolność obniżania poziomu cukru we krwi szczurów.

Z ostatnich badań przeprowadzonych w Szwecji wynika, że skoncentrowany ekstrakt z brokułów może także pomóc obniżyć poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę typu II nawet o 10%. 97 osobom chorym podawano codziennie przez 3 miesiące sulforafan lub placebo. U osób przyjmujących sulforafan zaobserwowano o 10% niższy poziom glukozy, niż u osób przyjmujących placebo.

Warto jednak zaznaczyć, że badanie zostało przeprowadzone na małej grupie ludzi, a podawana ilość sulforafanu była około 100 razy większa niż ilość znajdują się naturalnie w brokułach.

Badacze zamierzają kontynuować badania nad ekstraktem z brokułów, ponieważ obniżenie o 10% poziomu cukru we krwi jest wystarczające, aby zniwelować ewentualne komplikacje w nerkach i oczach. Bardzo często diabetykom przepisywana jest metformina, związek organiczny, który według szacunków lekarzy nie może być przyjmowany przez około 15% chorych ze względu na potencjalne szkodliwe działanie na nerki. Przeprowadzający badanie uważa, że sulforafan może być lekiem komplementarnym do metforminy, a dla osób, które nie mogą jej przyjmować może być dobrą alternatywą.

źródło: www.newscientist.com

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!