Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3217
referer -
uri - /aktualnosci/3217-bez-pracy-nie-ma-kolaczy
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Bez pracy nie ma kołaczy?

Utworzono: czwartek, 02, listopad 2017 13:38

rower copy copySport traktowany jest jak ciężka praca – dla wielu osób ten powód jest wystarczający, aby nie rozpoczynać ćwiczeń fizycznych. Jednak czy sport naprawdę musi sprawiać, że będziemy wręcz padać ze zmęczenia?

Hendrik Mothes, psycholog z Uniwersytetu we Fryburgu, oraz jego zespół odkryli, że własne oczekiwania wobec sportu mają duży wpływ na to, jak bardzo uciążliwie postrzega się ćwiczenia. Co więcej, wykorzystanie sportowych gadżetów również może użyteczne – o ile tylko się w nie wierzy. Wyniki badania opublikowano w PLOS ONE.

Naukowcy zaprosili do uczestnictwa w badaniu 78 mężczyzn i kobiet pomiędzy 18 i 32 rokiem życia. Osoby przez 30 minut jeździły na rowerze trenignowym, podczas jazdy poddawane były badaniu.

Przed badaniem osoby zostały poproszone o stwierdzenie, w jakim stopniu czują się wysportowani. Dodatkowo zostali poproszeni o założenie koszulki kompresyjnej, która została wyprodukowana przez czołowego producenta sprzętu sporotwego. Podczas badania uczestnicy byli pytani co 5 minut o to, jakiego poziomu zaangażowania doświadczali. Chwilę przed badaniem uczestnicy zostali przydzieleni do różnych grup, którym puszczano różne krótkie filmiki – część z nich podkreślała zalety i pozytywne efekty jazdy na rowerze, z kolei druga część miała negatywyny przekaz dotyczący tej aktywności fizycznej. W filmach również wspomniano o koszulkach kompresyjnych –przedstawiano je jako zdecydowanie pomocne lub pokazywano, że nie wpływają na poziom pocenia. Oczywiście uczestnicy nie wiedzieli, że filmy zostały im przedstawione w taki sposób, aby wpłynąć na ich oczekiwania względem 30 minutowego treningu, podczas którego wykonywane było badanie.

Tak jak się spodziewano, wyniki badań pokazały samorealizujące się przepowiednie: jednostka trenignowa była mniej wymagająca dla osób, które na początku badania były nastawione pozytywnie. Im bardziej uczestnicy postrzegali się jako osoby wysportowane, tym silniejszy był ten efekt. Jednak pozytywne nastawienie nie pomogło uczestnikom, którzy postrzegali siebie jako osoby niekoniecznie wysportowane – jednostra trenignowa była dla nich bardzo wymagająca. Naukowcy odkryli również, że osoby wierzące w to, że koszulki pomagają im na treningu, miało zdecydowanie lepsze wyniki. Dla osób, które uważały się za sportowców założenie koszulki nie miało żadnego wpływu. Jednak dla osób, które nie uważały się za zbyt wysportowane, stosowanie koszulki dało zdecydowanie lepsze efekty i w znaczący sposób wpłynęło na ich wyniki.

Wyniki te są kolejnym dowodem na to, że efekt placebo może działać podczas uprawiania ćwiczeń. Pokazuje również, że istotną różnicą jest to, w jaki sposób myśli się o sporcie oraz jego skutkach.  Niewątpliwie zauważono, że osoby, które nie uważają się za wybitnych sportowców, używając właściwych produktów mogą sprawić, że sport stanie się przyjemniejszy jeśli tylko wierzy się w działanie produktu.

źródło: www.eurekalert.org

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!