Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3213
referer -
uri - /aktualnosci/3213-dlaczego-warto-czytac-ksiazki
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Dlaczego warto czytać książki?

Utworzono: wtorek, 24, październik 2017 12:31

ksiazkaCzytanie książek może wpływać pozytywnie na iloraz inteligencji. Im więcej się czyta, tym więcej zdobywa się wiedzy.

Na jednym z amerykańskich uniwersytetów przeprowadzono badania, z których wynika, że dzieci czytające książki dla nich przeznaczone mają styczność z o połowę większą ilością słów niż w przypadku oglądania telewizji, a nawet rozmów z rówieśnikami. Taka styczność ze słownictwem przekłada się nie tylko na lepsze wyniki w testach związanych z czytaniem, ale także w tych sprawdzających ogólną inteligencję. Regularne czytanie książek jest też „treningiem” dla mózgu. Może poprawić pamięć, a także spowolnić osłabienie procesów poznawczych spowodowane wiekiem.

Ciekawe jest, że książki mogą zwiększyć naszą empatię. Czytanie o cudzych przeżyciach i emocjach pomaga wczuć się w jego położenie i lepiej rozumieć inne punkty widzenia. Kolejną zaletą zatopienia się w książce jest działanie relaksacyjne- według badań przeprowadzonych w 2009 roku czytanie może obniżyć poziom stresu o ponad 60%.

Regularne czytanie przed snem może poprawić jakość snu. Wyrobienie nawyku daje sygnał organizmowi, że pora iść spać. Nie mówiąc już o tym, że jest to dużo bardziej relaksujące niż odpływanie przed ekranem komputera, telefonu, czy telewizora. Patrzenie się w ekran może w rzeczywistości opóźnić zaśnięcie.

Tradycyjne książki mają kilka zalet w porównaniu do e-booków. Badania dowiodły, że przewracanie stron może pomóc w zapamiętywaniu i rozumieniu tekstu. Ekran e-booka lub tabletu może też spowolnić czytanie o 20-30% w porównaniu do książek tradycyjnych.

źródło: www.realsimple.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!