Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3211
referer -
uri - /aktualnosci/3211-jak-powstaje-herbata
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Jak powstaje herbata?

Utworzono: poniedziałek, 23, październik 2017 15:02

herbata copy thumbHerbata towarzyszy nam w codziennym życiu od bardzo dawna. Klasyfikacji można dokonać według wielu różnych kryteriów, jednak najczęściej spotykanym jest rozróżnienie gatunków określanych kolorem - herbaty czarne, czerwone, zielone i białe. Czasami uwzględnia się też żółte i szmaragdowe, ale dzisiaj skupimy się na podstawowych czterech.

Herbaty czarne powstają w wyniku pięciu etapów: więdnięcia, skręcania, fermentacji, suszenia i sortowania liści. Pierwszy z nich trwa od 12 do 24 godzin i ma na celu usunięcie nadmiaru wody. Skręcanie przygotowuje liście do fermentacji, między innymi poprzez rozrywanie ścian komórkowych. Następnie zachodzi proces utleniania (fermentacji), w efekcie którego zmieniają się właściwości herbaty. Suszenie ma na celu zatrzymanie zachodzących w liściach procesów w optymalnym momencie.

Herbaty zielone i białe powstają w wyniku pominięcia procesu fermentacji. Dzięki temu otrzymane herbaty mają inny smak, kolor naparu i właściwości. Aby nie dopuścić do utleniania, liście poddaje się działaniu pary wodnej lub praży się je na dużych patelniach. W przypadku białych herbat pomija się też etap więdnięcia, przez co liście uzyskują srebrny odcień. Omijanie fermentacji powoduje, że herbaty te zachowują więcej witaminy C, minerałów i chlorofilu (stąd zielonkawy kolor naparu!).

Herbata czerwona, inaczej oolong, to forma pośrednia między herbatą czarną a zieloną. Jej liście poddawane są częściowej fermentacji (30-70%), do momentu, gdy brzegi liścia nabiorą czerwonego zabarwienia. Pominięcie procesu skręcania powoduje, że liście oolonga wydają się większe. Czerwone herbaty mają gorzkawy smak, ale za to świetnie łączą się z rozmaitymi dodatkami. 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!