Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3211
referer -
uri - /aktualnosci/3211-jak-powstaje-herbata
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Jak powstaje herbata?

Utworzono: poniedziałek, 23, październik 2017 15:02

herbata copy thumbHerbata towarzyszy nam w codziennym życiu od bardzo dawna. Klasyfikacji można dokonać według wielu różnych kryteriów, jednak najczęściej spotykanym jest rozróżnienie gatunków określanych kolorem - herbaty czarne, czerwone, zielone i białe. Czasami uwzględnia się też żółte i szmaragdowe, ale dzisiaj skupimy się na podstawowych czterech.

Herbaty czarne powstają w wyniku pięciu etapów: więdnięcia, skręcania, fermentacji, suszenia i sortowania liści. Pierwszy z nich trwa od 12 do 24 godzin i ma na celu usunięcie nadmiaru wody. Skręcanie przygotowuje liście do fermentacji, między innymi poprzez rozrywanie ścian komórkowych. Następnie zachodzi proces utleniania (fermentacji), w efekcie którego zmieniają się właściwości herbaty. Suszenie ma na celu zatrzymanie zachodzących w liściach procesów w optymalnym momencie.

Herbaty zielone i białe powstają w wyniku pominięcia procesu fermentacji. Dzięki temu otrzymane herbaty mają inny smak, kolor naparu i właściwości. Aby nie dopuścić do utleniania, liście poddaje się działaniu pary wodnej lub praży się je na dużych patelniach. W przypadku białych herbat pomija się też etap więdnięcia, przez co liście uzyskują srebrny odcień. Omijanie fermentacji powoduje, że herbaty te zachowują więcej witaminy C, minerałów i chlorofilu (stąd zielonkawy kolor naparu!).

Herbata czerwona, inaczej oolong, to forma pośrednia między herbatą czarną a zieloną. Jej liście poddawane są częściowej fermentacji (30-70%), do momentu, gdy brzegi liścia nabiorą czerwonego zabarwienia. Pominięcie procesu skręcania powoduje, że liście oolonga wydają się większe. Czerwone herbaty mają gorzkawy smak, ale za to świetnie łączą się z rozmaitymi dodatkami. 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!