Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3207
referer -
uri - /aktualnosci/3207-w-jaki-sposob-nazwa-moze-wplynac-na-zwiekszenie-spozycia-warzyw
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

W jaki sposób nazwa może wpłynąć na zwiększenie spożycia warzyw?

Utworzono: wtorek, 17, październik 2017 15:02

vegetablesProsta zmiana nazw potraw, które możemy spotkać w knajpach, spowodowała dużą zmianę w wyborach konsumentów. Najnowsze badania potwierdzają, że używanie nowych i ekscytujących nazw dla standardowych potraw opartych na warzywach sprawia, że konsumenci częściej wybierają takie produkty.

Ludzie często postrzegają zdrowe jedzenie jako niezbyt smaczne i niesatysfakcjonujące. Badanie pokazuje, że jeśli zmienimy nazwy na bardziej zabawne i niekoniecznie świadczące o ich „zdrowym profilu”, konsumenci chętniej wybiorą takie potrawy.

Badanie zostało przeprowadzone przez Bradleya Turnwalda na Uniwersytecie Stanforda. Warzywa oznaczono na jeden z czterech sposobów:

  • Podstawowy: buraki, zielona fasola, marchew;
  • Zdrowy, ale restrykcyjny: „burak bez dodatku cukru”, „lekka i niskowęglowodanowa zielona fasolka”, „marchew z cytrynowym dresingiem, bez dodatku cukru”;
  • Zdrowy, ale pozytywny: „buraki o wysokiej zawartości antyoksydantów”, „zdrowo naładowana energią zielona fasolka”, „mądry wybór – marchewka cytrynowa”.
  • Pobłażliwy: „wybuchowe bulwy o intensywnie limonkowym aromacie”, „słodka fasolka zielona”, „zakręcona marchew w cytrynowej glazurze”.

Chociaż etykiety warzyw zostały zmienione, warzywa były przygotowane i serwowane w taki sam sposób.

Jak wynika z otrzymanych wyników, słowa mają moc. Zespół badaczy zanotował, że o 25% częściej wybierane były warzywa z etykietą pobłażliwą, aniżeli z podstawową, o 41% częściej niż warzywa z etykietą „zdrowy, ale restrykcyjny” oraz 35% częściej niż warzywa z etykietą „zdrowy, ale pozytywny”.  Etykietowanie w sposób „pobłażliwy” warzyw doprowadziło do wzrostu o 23% spożycia warzyw w porównaniu do warzyw etykietowanych w sposób podstawowy; 33% wzrost konsumpcji w stosunku do etykietowania w sposób „zdrowy, ale restrykcyjny”, oraz 16% wzrost w porównaniu do etykietowania w sposób „zdrowy, ale pozytywny”.

Większa liczba badań mogłaby pokazać, w jaki sposób etykietowanie i nazywanie warzyw lub potraw z nich wpływa na wybory ludzi i czy może złagodzić pogląd, że zdrowe jedzenie nie jest smaczne. Samo badanie zostało uznane za ciekawe i istotne, ponieważ badacze podkreślają fakt, że jedzenie to nie tylko smak i wartość odżywcza, ale również pewne zachowania i przekonania.

źródło: www.webmd.com

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!