Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3206
referer -
uri - /aktualnosci/3206-jak-unikac-bledow-podczas-robienia-zakupow
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Jak unikać błędów podczas robienia zakupów?

Utworzono: poniedziałek, 16, październik 2017 15:10

zakupySklepy spożywcze, szczególnie dyskonty lub markety, pełne są nie tylko zgiełku, ludzi oraz wózków zakupowych, ale przede wszystkim prawie niekończonych się możliwości wyborów produktów. 

I właśnie w związku z tym możemy dokonywać  niekorzystnych dla naszego zdrowia wyborów żywieniowych. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób tego uniknąć!

1. Chodzenie na zakupy będąc głodnym

Jest to prawdopodobnie największy i najczęściej popełniany błąd: chodzenie na zakupy z pustym żołądkiem. Możliwe, że zapomniałeś zjeść potrenignowy posiłek albo chcesz zrobić zakupy bezpośrednio po pracy, gdy pora obiadowa już dawno minęła. Wykonywane przez Ciebie wybory nie będą racjonalne. Będąc głodnym mamy ochotę zjeść praktycznie wszystko, co znajduje się pod ręką – z tego względu chcemy sięgać po szybkie źródło energii np. batony, ciastka albo napoje słodzone typu cola. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie zawsze w torbie lub plecaku zdrowej przekąski – np. mieszanki bakalii albo zdrowego batonika owocowego. Gdy zdarzy się sytuacja, w której musimy pójść na zakupy a będziemy głodni, możemy sięgnąć po taką przekąskę, która nasyci nas akurat na czas trwania zakupów.

2. Robienie zakupów będąc roztargnionym

Multitasking, czyli robienie wielu rzeczy na raz nie jest dobrym pomysłem, nawet na zakupach. Rozmowa przez telefon z rodzicami i jednoczesne wybieranie płatków śniadaniowych? Nie jest to dobry pomysł. Skoncentrowanie się na jednej czynności, w tym przypadku zakupach, pozwoli dokonywać lepszych wyborów, ponieważ poświęcamy całą naszą uwagę na dany produkt i będziemy świadomie dokonywać wyborów. Szczególnie gdy nie mamy znanych, sprawdzonych i zdrowych produktów.

3. Nie czytasz lub nie porównujesz etykiet żywieniowych

Patrzysz na półkę sklepową i widzisz batonik Muesli wyglądający jak zdrowa przekąska, która dodatkowo ma tylko 150 kcal! Wybierasz i cieszysz się, że udało Ci się dokonać zdrowego wyboru. Jednak wracasz do domu, patrzysz na skład i widzisz jako główne składniki cukier, syrop glukozowy i utwardzony olej palmowy.  Z tego względu warto zacząć czytać etykiety i porównywać je między sobą. W sklepach coraz częściej można znaleźć batoniki, które mają naprawdę dobry skład, dlatego warto poświęcić te dwie minuty i dokonać właściwego wyboru.

4. Nie masz listy zakupów

Przygotowywanie listy zakupów może być świetnym nawykiem, który ułatwi robienie zakupów i będziesz mieć pod kontrolą stan swojej spiżarki i lodówki. Warto poświęcić czas na przygotowanie takiej listy, ponieważ dzięki temu istnieje zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, że kupisz coś, co nie znajduje się na tej liście.

5. Ignorujesz mrożone warzywa

Świeże warzywa i owoce są cudowne – mają piękne kolory, intensywny zapach, są pyszne i nadają się od razu do spożycia. Jednak nie zawsze istnieje możliwość ich zakupu, dlatego warto skorzystać z mrożonej alternatywy. Warzywa i owoce zbierane są w sezonie i zostają zamrożone, dzięki czemu wykazują również wiele walorów smakowych. Mieszanki warzywne są również świetnym pomysłem na dodatek do szybkiego obiadu – wystarczy je wrzucić na patelnię i po kilku minutach już są gotowe.

6. Wybierasz coś tylko dlatego, że jest na wyprzedaży

Wyprzedaże są bardzo zachęcające – jednak czasami jest to tylko kilka procent w stosunku do ceny wyjściowej, ale sam fakt wyprzedaży działa na psychikę człowieka. W przypadku robienia zakupów spożywczych warto sprawdzić wcześniej, np. w gazetkach lub na stronie internetowej sklepu, czy zostaną przecenione produkty, które akurat nas będą interesowały. Jeśli tak – warto dodać je do swojej listy zakupów i trzymać się jej, a przede wszystkim nie ulegać impulsom.

7. Zakochanie w alejce z przekąskami

Alejka ze słodyczami i słonymi przekąskami jest bardzo zachęcająca. Aby nie ulegać i nie wybrać jakiejś „zakazanej” rzeczy, warto po prostu ominąć taką alejkę.

źródło: www.verywell.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!