Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3203
referer -
uri - /aktualnosci/3203-czy-takie-uczucia-jak-gniew-i-nienawisc-moga-sprawic-ze-poczujemy-sie-szczesliwi
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Czy takie uczucia jak gniew i nienawiść mogą sprawić, że poczujemy się szczęśliwi?

Utworzono: środa, 13, wrzesień 2017 14:00

koniczynaTytuł brzmi kontrowersyjnie, ale najnowsze badania sugerują, że jeśli jesteśmy w stanie poczuć emocje których pragniemy, nawet tak nieprzyjemne jak gniew lub nienawiść, możemy czuć się szczęśliwsi.

Wyniki badania, które zostały opracowane przez międzynarodowy zespół badaczy wykazały, że szczęście to „nie tylko odczuwanie przyjemności i nieodczuwanie bólu”. Badaniem objęto około 2300 studentów z takich krajów jak Brazylia, Chiny, USA, Niemcy, Polska, Izrael, Singapur oraz Ghana. Naukowcy zapytali uczestników jakich emocji chcą doświadczać, a jakich doświadczają. Następnie  sprawdzono, na jakim poziomie odczuwają ogólne szczęście lub satysfakcję z życia. Badacze odkryli, że chociaż ludzie ogólnie chcieli doświadczać przyjemniejszych emocji, mieli jednak największą satysfakcję z życia, gdy emocje których doświadczali odpowiadały tym, jakie chcieli czuć.

Zaskoczeniem było to, że w badaniu wykazano, że 11% uczestników chciało odczuwać mniej pozytywnych emocji, takich jak miłość i empatia, a 10% uczestników chciało odczuwać więcej negatywnych emocji, takich jak nienawiść i złość. Dr Tamir, główny naukowiec z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, wyjaśnił to w następujący sposób: „Ktoś, kto nie odczuwa gniewu podczas czytania o przemocy wobec dzieci, mógłby pomyśleć, że powinien odczuwać więcej złości wobec sytuacji, w której dzieci ulegają przemocy, dlatego chce poczuć więcej gniewu niż właściwie odczuwa.” 

Wyniki tego badania mogą zakwestionować tradycyjne postrzeganie szczęścia, które definiowane jest jako stosunek pozytywnych i negatywnych emocji. Szczególnie istotne jest to w zachodnich krajach, w których ludzie często chcieliby czuć się bardzo dobrze przez cały czas, a nie jest to możliwe. Wiele osób może wpaść w pułapkę myślenia, że nawet jeśli czują się dobrze przez większość czasu, to jednak mogą uważać, że powinni czuć się jeszcze lepiej – a takie myślenie może już doprowadzić do sytuacji, w którym zaczynają być mniej szczęśliwi.

źródło: www.bbc.com

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!