Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3202
referer -
uri - /aktualnosci/3202-czy-aktywnosc-fizyczna-w-dziecinstwie-moze-zapobiec-spadkom-funkcji-poznawczych
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Czy aktywność fizyczna w dzieciństwie może zapobiec spadkom funkcji poznawczych?

Utworzono: środa, 13, wrzesień 2017 13:55

aktywnośćNowe badanie sugeruje, że aktywność fizyczna obecna w dzieciństwie może pomóc w budowaniu tak zwanej rezerwy poznawczej w mózgu, co może chronić przed spadkiem funkcji poznawczych w dorosłym życiu. 

Badanie, które zostało ostatnio opublikowane w czasopiśmie eNeuro bada, jaki wpływ miała aktywność fizyczna we wczesnym życiu na funkcje poznawcze oraz na aktywność neuronalną u dorosłych szczurów. Badacze założyli, że istnienie dużej rezerwy poznawczej może chronić przed spadkiem funkcji poznawczych związanych z wiekiem.

Edukacja, aktywność fizyczna oraz styl życia wpływają na wykształcenie solidnej rezerwy poznawczej. Badania wykazały, że ludzie którzy posiadają większe rezerwy poznawcze, mogą powstrzymać uszkodzenia neurodegeneracyjne, które mogą powstawać w wyniku takich chorób jak choroba Alzheimera, Parkinsona a nawet udar.

Naukowcy podjęli się zbadania neuronów występujących w hipokampie, czyli części mózgu, która związana jest z tworzeniem oraz odczytywaniem wspomnień oraz orientacją przestrzenną. Badanie obejmowało porównanie aktywności neuronów, które generowane były w okresie dorosłości z aktywnością komórek mózgowych podczas wczesnego rozwoju, a także zbadanie wpływu intensywnej aktywności fizycznej we wczesnym wieku na naukę oraz pamięć w wieku dorosłym.

Badacze odkryli, że wczesna aktywność fizyczna u szczurów związana była z długotrwałym wpływem na zdolność uczenia się i zapamiętywania reakcji w odpowiedzi na różne bodźce. Dodatkowo zauważono, że aktywność neuronalna u dorosłych szczurów, które we wczesnym okresie miały dostęp do kołowrotka była zdecydowanie większa w porównaniu ze szczurami, które nie miały do niego dostępu.

Wyniki te sugerują, że u ludzi może istnieć taka sama zależność, dlatego potrzeba dalszych udoskonaleń modelu badania oraz przeprowadzenia dalszych badań, które mogą wskazać czy istnieje związek pomiędzy aktywnością fizyczną w dzieciństwie, aktywnością neuronalną oraz rezerwą poznawczą a spadkiem funkcji poznawczych, w takich chorobach jak choroba Alzheimera oraz Parkinsona.

źródło: www.medicalnewstoday.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!