Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3202
referer -
uri - /aktualnosci/3202-czy-aktywnosc-fizyczna-w-dziecinstwie-moze-zapobiec-spadkom-funkcji-poznawczych
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Czy aktywność fizyczna w dzieciństwie może zapobiec spadkom funkcji poznawczych?

Utworzono: środa, 13, wrzesień 2017 13:55

aktywnośćNowe badanie sugeruje, że aktywność fizyczna obecna w dzieciństwie może pomóc w budowaniu tak zwanej rezerwy poznawczej w mózgu, co może chronić przed spadkiem funkcji poznawczych w dorosłym życiu. 

Badanie, które zostało ostatnio opublikowane w czasopiśmie eNeuro bada, jaki wpływ miała aktywność fizyczna we wczesnym życiu na funkcje poznawcze oraz na aktywność neuronalną u dorosłych szczurów. Badacze założyli, że istnienie dużej rezerwy poznawczej może chronić przed spadkiem funkcji poznawczych związanych z wiekiem.

Edukacja, aktywność fizyczna oraz styl życia wpływają na wykształcenie solidnej rezerwy poznawczej. Badania wykazały, że ludzie którzy posiadają większe rezerwy poznawcze, mogą powstrzymać uszkodzenia neurodegeneracyjne, które mogą powstawać w wyniku takich chorób jak choroba Alzheimera, Parkinsona a nawet udar.

Naukowcy podjęli się zbadania neuronów występujących w hipokampie, czyli części mózgu, która związana jest z tworzeniem oraz odczytywaniem wspomnień oraz orientacją przestrzenną. Badanie obejmowało porównanie aktywności neuronów, które generowane były w okresie dorosłości z aktywnością komórek mózgowych podczas wczesnego rozwoju, a także zbadanie wpływu intensywnej aktywności fizycznej we wczesnym wieku na naukę oraz pamięć w wieku dorosłym.

Badacze odkryli, że wczesna aktywność fizyczna u szczurów związana była z długotrwałym wpływem na zdolność uczenia się i zapamiętywania reakcji w odpowiedzi na różne bodźce. Dodatkowo zauważono, że aktywność neuronalna u dorosłych szczurów, które we wczesnym okresie miały dostęp do kołowrotka była zdecydowanie większa w porównaniu ze szczurami, które nie miały do niego dostępu.

Wyniki te sugerują, że u ludzi może istnieć taka sama zależność, dlatego potrzeba dalszych udoskonaleń modelu badania oraz przeprowadzenia dalszych badań, które mogą wskazać czy istnieje związek pomiędzy aktywnością fizyczną w dzieciństwie, aktywnością neuronalną oraz rezerwą poznawczą a spadkiem funkcji poznawczych, w takich chorobach jak choroba Alzheimera oraz Parkinsona.

źródło: www.medicalnewstoday.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!