Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3199
referer -
uri - /aktualnosci/3199-dlaczego-ilosc-scen-palenia-w-filmach-wzrosla
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Dlaczego ilość scen palenia w filmach wzrosła?

Utworzono: środa, 13, wrzesień 2017 13:31

papierosNowe badania wskazują, że ilość scen palenia filmach o najwyższych dochodach w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny wzrosła. Sceny palenia definiowane są jako użycie lub domniemane użycie przez aktora papierosów, cygar, wyrobów tytoniowych oraz elektronicznych papierosów.

Ostatnio przeprowadzone badania przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób, dostępne w raporcie MMWR wykazały, że całkowita liczba scen palenia w filmach o najwyższych dochodach wzrosła o 72% w okresie od 2010 do 2016 roku. Jednocześnie spadła liczba filmów, które pokazują tytoń, co oznacza, że mniej filmów zawiera większą liczbę scen z wykorzystaniem tytoniu.

Podobnie jak przemoc na ekranie, tytoń przedstawiony w filmach, szczególnie o tematyce młodzieżowej, może mieć głęboki wpływ na dzieci i nastolatków. Według raportu National Cancer Institute młodzież, która częściej ogląda sceny palenia papierosów na ekranie, jest 2-3 bardziej narażona na rozpoczęcie palenia niż młodzież, która oglądała zdecydowanie mniej scen palenia papierosów. Wzrost poziomu narażenia oznacza, że więcej dzieci rozpocznie palenie i umrze z powodu chorób, które wywołane zostaną przez palenie tytoniu. W raporcie NCI wymieniono również badania które pokazują, ze palenie papierosów w filmach może wpłynąć zarówno na przekonania dorosłych oraz nastolatków dotyczących palenia.

Co powoduje wzrost?

Wzrost liczby scen palenia papierosów w filmach od 2010 roku jest sprzeczny  z ogólnymi trendami palenia w Stanach Zjednoczonych.  Według CDC od końca lat dziewięćdziesiątych wskaźniki palenia papierosów wśród dorosłych i uczniów szkół wyższych spadają.  Naukowcy wskazują, że począwszy od 2001 roku urzędnicy ds. zdrowia publicznego zwracali większą uwagę na używanie tytoniu w filmach. Może to oznaczać spadek scen palenia w filmach z udziałem młodzieży w latach 2005-2010.

W takim przypadku co się zmieniło w ostatnich latach? Niektórzy eksperci z dziedziny zdrowia publicznego uważają, że może być to wina firm zajmujących się produkcją filmów, które nadal produkują filmy z młodzieżą przedstawiające palenie. Główne studia mają taką politykę firmy, która pomaga ograniczyć palenie w filmach które wydają, jednak zawsze istnieje luka, dzięki której takie sceny mogą pojawić się w filmie.

Rozwiązaniem może być modernizacja systemu klasyfikacji filmów, która ocenia filmy w Stanach Zjednoczonych. Oznaczenie filmów, które zawierają sceny palenia, szczególnie w filmach dla młodzieży, powinny być zmodyfikowane i ujednolicone. Uwzględnienie w tym systemie wpływu palenia papierosów na zdrowie może wpłynąć na zmniejszenie liczby palącej młodzieży o 18%, co pokazuje badanie z 2012 roku opublikowane w czasopiśmie Pediatrics. Do tej pory największe studia filmowe niechętnie aktualizowały system oceny, który bierze pod uwagę możliwość wykorzystania scen palenia. Zaktualizowanie i wdrożenie tego systemu oceny jest jednym z najtańszych i skuteczniejszych działań, dlatego oczekuje się, że wszystkie studia filmowe zaktualizują powyższy system.

źródło: www.healthline.com

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!