Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3196
referer -
uri - /aktualnosci/3196-jak-jesc-aby-dostarczyc-sobie-energii-w-ciagu-dnia
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Jak jeść, aby dostarczyć sobie energii w ciągu dnia?

Utworzono: środa, 13, wrzesień 2017 13:11

morzeSpójrzmy prawdzie w oczy – jako społeczeństwo jesteśmy w energetycznym kryzysie. Ciągle zajęci, z mnóstwem obowiązków, jesteśmy zestresowani, zbyt mało aktywni fizycznie oraz mamy złe nawyki żywieniowe, które często przyczyniają się do niskiego poziomu energii. Jedną z dróg, która może pomóc nam jest właśnie zmiana nawyków żywieniowych. Właściwe kombinacje produktów i posiłków mogą nam dać energetycznego kopa. Oto 5 możliwości, które mogą pomóc!

Częste jedzenie

Jedzenie co 3 lub 4 godziny pozwala na utrzymanie prawidłowego metabolizmu, utrzymania masy mięśniowej oraz zapobiega nagłemu głodu, który często kończy się zjedzeniem niezdrowej przekąski. Dostarczanie regularnie energii pozwala na lepsze skupienie oraz koncentrację.

Bierz pod uwagę odczucie głodu oraz sytości

Jedzenie wystarczających ilości pozwala zahamować pragnienie i zmniejszyć ryzyko przejadania się. Pamiętaj, że często porcje są zbyt duże. Jeśli po zjedzeniu posiłku przez pięć lub sześć godzin nie odczuwasz głodu, prawdopodobnie zjadłeś zbyt dużo. Staraj się spożywać posiłki w taki sposób, aby czuć, że jesteś najedzony, ale nie przejedzony.

Zbilansuj swoje posiłki

W prawidłowo zbilansowanym posiłku powinny znaleźć się produkty z pełnego ziarna, białka, owoce i warzywa bogate w błonnik, niskotłuszczowy nabiał oraz produkty zawierające tzw. zdrowe tłuszcze. Odpowiednie dopasowanie produktów pozwala na stopniowe uwalnianie energii.

Odpowiednie przekąski

Nie pomijaj przekąsek w swojej diecie. Przekąski powinny zawierać białko oraz węglowodany złożone, co pozwala na dostarczenie energii, która będzie uwalniana stopniowo. Pamiętaj, że przekąski nie powinny być traktowane jako pełne posiłki – mają pozwolić nam na prawidłowe funkcjonowanie do następnego posiłku, na który przykładowo musimy poczekać jeszcze 2 godziny.

Unikaj napojów dających energetycznego kopa

Pomiń w swojej diecie napoje słodzone, napoje energetyczne, czy słodką kawę. Często te produkty dostarczają nam energii tylko na krótki czas – później następuje spadek energii i zazwyczaj odczuwamy senność i zmęczenie, co jeszcze bardziej wpływa na brak chęci do działania.

Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka podstawowych zachowań żywieniowych, które mogą pomóc w utrzymaniu stałego poziomu energii. Warto je wprowadzić do swoich codziennych wyborów, dzięki czemu możemy poczuć się nie tylko bardziej pobudzeni, ale również mogą wpłynąć korzystnie na szereg innych funkcji naszego organizmu.

źródło: www.eatright.org

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!