Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3195
referer -
uri - /aktualnosci/3195-najlepsze-zrodla-roslinne-kwasow-tluszczowych-omega-3
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Najlepsze źródła roślinne kwasów tłuszczowych omega-3

Utworzono: środa, 13, wrzesień 2017 13:05

omegaKwasy tłuszczowe omega-3 zapewniają wiele korzyści zdrowotnych – mogą zmniejszyć stan zapalny, stężenie trójglicerydów we krwi, a nawet ryzyko demencji. Najbardziej znanymi źródłami tych kwasów są ryby takie jak łosoś, pstrąg i tuńczyk. Może to stawiać wyzwanie weganom, wegetarianom lub nawet tym osobom, które nie lubią ryb, aby zaspokoić potrzeby organizmu na KT omega-3.

Spośród trzech głównych typów kwasów tłuszczowych omega-3, żywność roślinna zazwyczaj zawiera tylko kwas alfa-linolenowy (ALA). ALA nie jest tak aktywny w organizmie i musi być przekształcony w dwie inne formy kwasów tłuszczowych omega-3: kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Niestety zdolność organizmu do konwersji ALA jest ograniczona – tylko ok. 5% ALA jest przekształcane w EPA i ok. 0,5% w DHA.

W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na spożywanie produktów roślinnych, które są bogatym źródłem kwasów omega-3.

1.Nasiona chia

Nasiona chia są znane z wielu korzyści zdrowotnych. Odznaczają się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3, białka, błonnika oraz wielu innych mikroskładników. Badania wykazały, że nasiona te mogą zmniejszyć ryzyko przewlekłej choroby. Już mała porcja nasion chia (28g) dostarcza prawie 5 mg kwasów omega-3.

2.Olej z alg

Olej z alg, rodzaj oleju pochodzącego z glonów, jako jeden z nielicznych źródeł wegańskich zawiera zarówno EPA jak i DHA w swoim składzie. Niektóre badania wykazały nawet, że zawartość ich jest porównywalna z owocami morza, również jeśli chodzi o biodostępność związków. W jednym z badań porównano kapsułki zawierające olej z łososia oraz olej z alg i stwierdzono, że obie formy były dobrze tolerowane i równoważne pod względem wchłaniania.

3.Nasiona konopi

Nasiona konopi składają się z około 30% tłuszczu i zawierają dużą ilość omega-3. Dodatkowo są źródłem białka, magnezu, żelaza i cynku. Badania na zwierzętach wykazały, że omega-3 występujące w nasionach konopi mogą przynieść korzyści dla zdrowia, szczególnie poprzez zapobieganie powstawania zakrzepów krwi oraz wspomagają pracę serca po przebytym zawale. Już mała porcja (28g) nasion konopi zawiera około 6000mg ALA.

4.Orzechy włoskie

Orzechy włoskie składają się w ok 65% z tłuszczu, zawierają znaczącą ilość NNKT, w tym omega-3 ALA. Kilka badań na zwierzętach wykazało, że orzechy włoskie mogą poprawić stan zdrowia mózgu. W badaniu na zwierzętach z 2011r. stwierdzono, że jedzenie orzechów było związane z poprawą uczenia się i pamięci. W innym badaniu na zwierzętach wykazano, że orzechy włoskie spowodowały znaczną poprawę pamięci, uczenia się, rozwoju motoryki u myszy z chorobą Alzheimera. Już jedna porcja orzechów włoskich (28g) dostarcza 2,5mg kwasów tłuszczowych omega-3.

5.Siemię lniane

Siemię lniane jest źródłem błonnika, białka, magnezu i manganu oraz kwasów omega-3, które wykazują korzystne działanie dla układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że zarówno nasiona lnu i olej lniany obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także mogą znacznie obniżyć ciśnienie krwi. 28g siemienia lnianego zawiera 6,4 mg kwasów tłuszczowych omega-3 ALA.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważną częścią diety i są niezbędne dla zdrowia. Jeśli nie spożywasz ryb z różnych powodów, szczególnie uważnie powinieneś wybierać produkty roślinne bogate w te kwasy tłuszczowe.

źródło: authoritynutrition.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!