Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3192
referer -
uri - /aktualnosci/3192-najmlodsze-pokolenie-jest-uzaleznione-od-internetu-niepokojace-dane
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Najmłodsze pokolenie jest uzależnione od Internetu? Niepokojące dane

Utworzono: piątek, 08, wrzesień 2017 13:01

internetRóżnica pomiędzy wirtualną rzeczywistością a realnym światem wydaje się oczywista - dla dorosłych. Niestety dzieci mogą mieć z tym dużo większy problem, niż sądzimy.

W nałóg można wpaść nie tylko zażywając używki czy spożywając niedozwolone substancje. Uzależnić można się także np. od surfowania po Internecie. O ile w przypadku osób pełnoletnich różnica pomiędzy tym, co dzieje się w rzeczywistości a wirtualną fikcją jest dosyć oczywista, to jednak najmłodsze pokolenie, które niemal od urodzenia korzysta z technologicznych dobrodziejstw, narażone jest na zagrożenia, jakie do niedawna trudno było sobie uzmysłowić.

Jak wynika z raportu "Cyfrowe dzieci" zrealizowanego przez Centrum Profilaktyki Społecznej wśród ponad 2 tys. uczniów podstawówek i gimnazjów ze 168 placówek w 11 województwach, co 5. polski gimnazjalista przynajmniej raz w swoim życiu był ofiarą „hejtu” w Internecie. Niestety aż 80 proc. nastolatków przyznaje, że nie wie, jak sobie radzić z tym zjawiskiem. Jak sami twierdzą - nikt nigdy nie przedstawił im rzetelnej informacji o tym, jakie zagrożenia mogą na nich czyhać w Internecie i jak się przed nimi bronić.

Dzieci w sieci

98 proc. dzieci w Polsce codziennie używa komputera. Tyle samo nastolatków ma konto na Facebooku. Portale społecznościowe odwiedza zaś 42 proc. młodszych dzieci. Każdego dnia 89 proc. najmłodszych Polaków korzysta z telefonu z dostępem do sieci. 63 proc. maluchów otrzymało pierwsze tego typu urządzenia w wieku od 8 do 10 lat - zwykle jako prezent komunijny.

Spośród wszystkich uczestników badania tylko 7 osób deklarowało, że nie posiada komputera lub smartfona. 80 proc. przyznało się zaś, że niemal codziennie kończy swoją aktywność w sieci w późnych godzinach wieczornych a co drugi nastolatek - dopiero przed północą. Rodzice zwykle nie kontrolują tego, co ich dzieci robią w sieci. Nie wiedzą, z jakich stron korzystają, z kim się komunikują na portalach społecznościowych itp.

Niestety problem z uzależnieniem od Internetu zaczynają już mieć nawet pięcioletnie dzieci. Psycholodzy ostrzegają, że najmłodsi bardzo szybko są w stanie zatracić umiejętność rozróżniania wirtualnej rzeczywistości od tego, co dzieje się w realnym świecie. Kto powinien ich tego nauczyć, jeśli rodzice nie mają nad tym kontroli?

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że zamiast zajęć komputerowych w szkołach będzie wprowadzany nowy przedmiot - edukacja informatyczna. Uczniowie mają nauczyć się podstaw bezpiecznego korzystania z sieci oraz zdobyć niezbędną wiedzę o tym, jak rozpoznawać potencjalne zagrożenia. Resort pracuje nad szczegółami tego projektu.

źródło: zdrowie.radiozet.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!