Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3190
referer -
uri - /aktualnosci/3190-6-prostych-sztuczek-aby-utrzymac-sprawna-prace-mozgu
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

6 prostych sztuczek, aby utrzymać sprawną pracę mózgu

Utworzono: środa, 06, wrzesień 2017 14:21

thinkMówi się, że nie możemy nauczyć starego psa nowych sztuczek. Podobnie sprawa wygląda wśród ludzi – dorosłe osoby zdecydowanie trudniej uczą się nowych umiejętności niż dzieci. Główne zajęcie dzieci to spanie, jedzenie oraz nauka nowych rzeczy, natomiast dorośli zmagają się z bardzo dużą ilością codziennych spraw. Jednak czy da się to zmienić?

W najnowszym artykule opublikowanym w Human Development, profesor Rachel Wu z University of Calofirnia Riverside twierdzi, że wykorzystując dziecięce podejście do nauki można pomóc ludziom w każdym wieku w podejmowaniu nowych wyzwań i nabywaniu nowych umiejętności. Takie podejście nie tylko pomaga dorosłym rozwijać nowe umiejętności i pasje, ale badania wskazują, ze może to również pomóc w utrzymaniu sprawnej pracy mózgu oraz opóźnić lub spowolnić spadek funkcji poznawczych związanych z wiekiem.

Ludzie wraz z wiekiem zmieniają podejście do nauki – często jest to związane z rozwojem kariery, w której wymagana jest wiedza specjalistyczna, pochodząca z konkretnej dziedziny wiedzy, przez co nie uczymy się już w sposób „szeroki” tak jak to robią małe dzieci, gdy uczą się poznawać świat. Profesor Rachel Wu twierdzi, że wcielając w życie 6 różnych strategii można to zmienić – oto one!

1. Wyjdź poza strefę komfortu

Jako dorośli mamy tendencje do postępowania w taki sam sposób każdego dnia – pracujemy w dziedzinie, w której jesteśmy biegli, jeździmy tymi samymi drogami, wykonujemy ciągle te same rzeczy. Takie zachowanie może ograniczać pracę mózgu, ponieważ powyższe rzeczy  wchodzą nam już w nawyk. Aby pobudzić pracę mózgu należy podjąć się czegoś nowego – czegoś, co nie będzie łatwe do wykonania, tylko czegoś, co będzie wymagało od nas wytężenia umysłu. „Przełączanie” się na coś bardziej wymagającego zdecydowanie może przynieść nam korzyści , szczególnie jeśli chodzi o poprawę funkcji poznawczych.

2. Skorzystaj z pomocy nauczyciela

Dorośli mają trudności z uczeniem się nowych umiejętności, szczególnie jeśli naprawdę próbują czegoś zupełnie nieznanego. W takich sytuacjach warto zasięgnąć po pomoc. Zajęcia indywidualne lub zajęcia grupowe mogą zainspirować do działania oraz przyczynić się do utrzymania motywacji i dyscypliny w przypadku nauki nowych rzeczy.

3. Uwierz w siebie

To może być jedna z najtrudniejszych rzeczy do wykonania. Wiele osób wierzy, że niektórzy osiągają sukces w nowych obszarach tylko dzięki swoim talentom, nie tylko dzięki ciężkiej pracy. Uwierzenie w siebie, w swoje możliwości, może pomóc osiągnąć im nowe umiejętności.

4. Otaczaj się odpowiednimi ludźmi

Obawa przed popełnieniem błędów jest kolejnym powodem, przez który dorośli bardzo wolno uczą się nowych rzeczy. Jeśli spróbują i poniosą porażkę, muszą zmierzyć się z krytyką, stratą pieniędzy lub utratą pracy. Jednak jeśli będziemy otaczać się odpowiednimi osobami, które będą nas wspierać nawet podczas porażek, pomogą nam wytrwać podczas nauki nowych rzeczy.

5. Potraktuj to jako poważne zobowiązanie i nie poddawaj się

Każda osoba potrzebuje innego sposobu motywacji, dlatego każdy osobiście powinien znaleźć swój sposób na motywację. Mogą to być różne sposoby, niektóre badania wskazują, że mówienie znajomym i rodzinie o nowym celu może pomóc w utrzymaniu motywacji.

6. Uczenie się więcej niż jednej rzeczy

Wiele osób skupia się tylko na rozwijaniu jednej umiejętności, jednak warto zauważyć, że poświęcenie czasu i energii na kilka rożnych obszarów pomaga „rozciągać mózg we wszystkich kierunkach”. Oczywiście nie chodzi o to, aby zaczynać i uczyć się kilku rzeczy w jednym czasie. Można zacząć w tym roku naukę nowego języka, w następnym dodać naukę śpiewu, a w kolejnym roku rozpocząć naukę wspinaczki. Warto również uczyć się rzeczy z różnych dziedzin – nie tylko malowania, rzeźbienia i rysowania, ale na przykład malowania, śpiewu oraz wspinaczki.

źródło: www.health.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!