Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3187
referer -
uri - /aktualnosci/3187-jak-cwiczenia-fizyczne-zapobiegaja-demencji
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Jak ćwiczenia fizyczne zapobiegają demencji?

Utworzono: piątek, 01, wrzesień 2017 11:56

fitnessLiczne badania dowiodły, że ćwiczenia fizyczne mogą wykazywać korzyści w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym oraz demencji w podeszłym wieku. Badacze z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie przeprowadzili jedno z pierwszych badań na całym świecie, które pokazują w jaki sposób ćwiczenia mogą wpływać na pracę mózgu.

Aby dalej pogłębiać stan wiedzy na temat pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na pracę mózgu, gerontolodzy oraz lekarze sportowi z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie zbadali wpływ regularnych ćwiczeń na pracę mózgu oraz pamięć u 60 uczestników w wieku od 65 do 85 lat, w randomizowanym badaniu kontrolnym. Wniosek był następujący: regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia kondycję, ale również wpływa pozytywnie na metabolizm mózgu.

Jak donoszą naukowcy w najnowszym numerze czasopisma Translational Psychiatry, przebadano dokładnie wszystkich uczestników, oceniając parametry związane z ruchem, sprawnością krążeniowo-oddechową oraz zdolności poznawcze. Ponadto wykorzystano tomografię rezonansu magnetycznego oraz spektroskopię rezonansu magnetycznego do zbadania metabolizmu mózgu oraz struktury mózgu.

Po przeprowadzeniu powyższych badań, uczestnicy trenowali na rowerku treningowym trzy razy w tygodniu, po 30 minut, przez 12 tygodni. Sesje treningowe zostały indywidualnie dopasowane do każdego uczestnika badania. Po zakończeniu programu treningowego, uczestnicy zostali ponownie przebadani tak jak przed rozpoczęciem treningów, w celu udokumentowania wpływu aktywności fizycznej na metabolizm mózgu, funkcje poznawcze oraz strukturę mózgu. Badacze zbadali również w jakim stopniu ćwiczenia doprowadziły do poprawy kondycji fizycznej uczestników.

Zgodnie z oczekiwaniami, aktywność fizyczna wpłynęła na metabolizm mózgu: zapobiegła wzrostowi choliny. Stężenie tego metabolitu wzrasta zwykle w wyniku zwiększonej utraty komórek nerwowych, co zwykle występuje w przypadku choroby Alzheimera. Ćwiczenia fizyczne wpłynęły na ustabilizowanie stężenia choliny w mózgu osób trenujących, podczas gdy stężenie choliny w grupie kontrolnej wzrosło. Odnotowano również poprawę kondycji fizycznej uczestników: po okresie treningu zwiększyła się sprawność krążeniowo-oddechowa. Ogólnie rzecz biorąc, odkrycia te sugerują, że aktywność fizyczna nie tylko poprawia sprawność fizyczną, ale również może chronić komórki nerwowe.

źródło: www.medicalnewstoday.com

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!