Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3184
referer -
uri - /aktualnosci/3184-w-srednim-wieku-oplaca-sie-szybko-chodzic
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

W średnim wieku opłaca się szybko chodzić

Utworzono: wtorek, 29, sierpień 2017 08:44

chodzenieCo najmniej 10 minut szybkiego marszu dziennie zmniejsza o 15 proc. ryzyko zgonu u osób pomiędzy 40. a 60. rokiem życia - informuje serwis BBC News.

Jak ocenia brytyjska rządowa agencja Public Health England (PHE), korzystna dla zdrowia aktywność fizyczna maleje u osób po 40 roku życia. Urzędnicy PHE zalecają, aby osoby w wieku od 40 do 60 lat zaczęły regularnie spacerować. 10 minut szybkiego marszu dziennie może zmniejszyć ryzyko wczesnego zgonu o 15 proc.

Według szacunków PHE aż jednemu na sześciu Anglików pomiędzy 40. a 60. rokiem życia nie udaje się szybko chodzić przez 10 minut nawet raz w ciągu miesiąca. Aktywność fizyczna spadła o 20 proc. w porównaniu z latami 60. W ciągu 20 lat przebyty pieszo w ciągu roku przez przeciętnego obywatela dystans zmalał o 15 mil (nieco ponad 24 kilometry).

Rządowa agencja promuje darmową aplikację Active 10, która może monitorować codzienną aktywność i dawać wskazówki dotyczące jej zwiększenia.

- Pójście do sklepu zamiast pojechania tam samochodem albo 10-minutowy spacer szybkim krokiem podczas codziennej przerwy na lunch może dodać wiele zdrowych lat do Twojego życia - zachęca dr Jenny Harries, zastępca dyrektora medycznego PHE.

Lekarze domowi będą zachęcać pacjentów do szybszego chodzenia - z prędkością co najmniej 3 mil (4,8 kilometra) na godzinę. Szybki chód przyspiesza oddech i pobudza pracę serca.

Choć zalecany czas aktywności fizycznej to około 150 minut tygodniowo, niemal połowa Brytyjczyków pomiędzy 40. a 60. rokiem życia jest mniej aktywna, zaś jeden na pięciu nie osiąga nawet pół godziny.

10 minut szybkiego marszu dziennie to za mało, aby osiągnąć zalecany poziom, ale dość, by obniżyć ryzyko związane z nadciśnieniem, nadwagą, cukrzyca depresją czy bólami krzyża. Poza tym zdaniem PHE osoby w średnim wieku mogą dawać dobry przykład swoim dzieciom.

źródło: PAP

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!