Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3182
referer -
uri - /aktualnosci/3182-jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-paleniu-papierosow
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Jak rozmawiać z dziećmi o paleniu papierosów?

Utworzono: piątek, 25, sierpień 2017 12:05

dzieckoPalenie papierosów jest jednym z nieodłącznych zachowań, który występuje zarówno w filmach jak i programach telewizyjnych. Dzieci często oglądają telewizję, dlatego mogą być narażone na sceny zawierające palenie papierosów i mogą uznać to za coś naturalnego.

Jednak to rodzice wykazują największy wpływ na zachowania i wybory dzieci, dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o paleniu tytoniu.

  • Powiedz dzieciom szczerze i wprost, że nie chcesz, aby paliły papierosy. Daj im jasne, spójne informacje o ryzyku, jakie wiążę się z paleniem papierosów.
  • Zacznij rozmawiać z dziećmi o paleniu papierosów wtedy, gdy będą miały 5-6 lat i kontynuuj przez ich edukację szkolną. Wiele dzieci zaczyna palić papierosy w wieku 11 lat, a niektóre z nich są uzależnione już w wieku 14 lat. Wyjaśnij, jakie niebezpieczeństwa zdrowotne związane są z paleniem, a także jakie niesie to ze sobą nieprzyjemne fizyczne aspekty, takie jak nieświeży, brzydki oddech, przebarwione paznokcie oraz zęby.
  • Dawaj im dobry przykład i sam nie pal – często rodzice, którzy palą papierosy, mają dzieci, które również palą.
  • Jeśli jednak palisz papierosy, najlepsze co możesz zrobić to przestać palić. Powiedz swoim dzieciom jak trudno jest rzucić palenie i jak łatwo byłoby, gdybyś jednak nigdy nie zaczął palić. W międzyczasie nie pal w pobliżu dzieci oraz nigdy im nie mów, ze masz jakiekolwiek papierosy przy sobie.
  • Wprowadź w domu zakaz palenia – nie pozwól, aby ktoś palił w domu.
  • Upewnij się, że na wydarzeniach, na które uczęszczają Twoje dzieci, jest zakaz palenia.
  • Wspieraj akcje szkole dotyczące zakazu palenia lub szkoły bez tytoniu i nalegaj, aby programy dotyczące zdrowia w szkole obejmowały edukację w zakresie zapobiegania palenia tytoniu.
  • Dowiedz się, czy Twoje dzieci mają przyjaciół, którzy palą. Jednocześnie porozmawiaj ze swoimi dziećmi o sposobie, w jaki mogą odmówić zapalenia papierosa.
  • Jeśli złapiesz swoje dziecko na paleniu papierosów unikaj gróźb oraz stawiania ultimatum. Zadaj kilka pytań, dowiedz się dlaczego Twoje dziecko pali. Może okazać się, że w ten sposób chce zostać zaakceptowane w jakieś grupie rówieśników. Porozmawiaj o tym, jakie zmiany może wprowadzić w swoim życiu, które pomogą mu w zaprzestaniu palenia.
  • Kiedy rozmawiasz z dziećmi o ich paleniu, zaznacz, że prawdopodobnie mogą być uzależnieni od nikotyny. Przemysł tytoniowy wydaje rocznie miliardy złotych, aby upewnić się, że ich produkty są tak samo atrakcyjne jak i uzależniające. Zapytaj się co sądzą na temat tego, że prawdopodobnie zostały zmanipulowane przez przemysł tytoniowy. Uświadomienie tego może sprawić, ze wiele nastolatków będzie czuło gniew i może pomóc to w zmotywowaniu ich do rzucenia papierosów.

Palenie papierosów jest jednym z najczęściej spotykanych uzależnień, dlatego rozmowa z dziećmi powinna stanowić podstawę, aby mogły same podejmować właściwe decyzje w codziennym życiu, kiedy nie ma wokół nich rodziców.

źródło: www.lung.org

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!