Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3182
referer -
uri - /aktualnosci/3182-jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-paleniu-papierosow
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Jak rozmawiać z dziećmi o paleniu papierosów?

Utworzono: piątek, 25, sierpień 2017 12:05

dzieckoPalenie papierosów jest jednym z nieodłącznych zachowań, który występuje zarówno w filmach jak i programach telewizyjnych. Dzieci często oglądają telewizję, dlatego mogą być narażone na sceny zawierające palenie papierosów i mogą uznać to za coś naturalnego.

Jednak to rodzice wykazują największy wpływ na zachowania i wybory dzieci, dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o paleniu tytoniu.

  • Powiedz dzieciom szczerze i wprost, że nie chcesz, aby paliły papierosy. Daj im jasne, spójne informacje o ryzyku, jakie wiążę się z paleniem papierosów.
  • Zacznij rozmawiać z dziećmi o paleniu papierosów wtedy, gdy będą miały 5-6 lat i kontynuuj przez ich edukację szkolną. Wiele dzieci zaczyna palić papierosy w wieku 11 lat, a niektóre z nich są uzależnione już w wieku 14 lat. Wyjaśnij, jakie niebezpieczeństwa zdrowotne związane są z paleniem, a także jakie niesie to ze sobą nieprzyjemne fizyczne aspekty, takie jak nieświeży, brzydki oddech, przebarwione paznokcie oraz zęby.
  • Dawaj im dobry przykład i sam nie pal – często rodzice, którzy palą papierosy, mają dzieci, które również palą.
  • Jeśli jednak palisz papierosy, najlepsze co możesz zrobić to przestać palić. Powiedz swoim dzieciom jak trudno jest rzucić palenie i jak łatwo byłoby, gdybyś jednak nigdy nie zaczął palić. W międzyczasie nie pal w pobliżu dzieci oraz nigdy im nie mów, ze masz jakiekolwiek papierosy przy sobie.
  • Wprowadź w domu zakaz palenia – nie pozwól, aby ktoś palił w domu.
  • Upewnij się, że na wydarzeniach, na które uczęszczają Twoje dzieci, jest zakaz palenia.
  • Wspieraj akcje szkole dotyczące zakazu palenia lub szkoły bez tytoniu i nalegaj, aby programy dotyczące zdrowia w szkole obejmowały edukację w zakresie zapobiegania palenia tytoniu.
  • Dowiedz się, czy Twoje dzieci mają przyjaciół, którzy palą. Jednocześnie porozmawiaj ze swoimi dziećmi o sposobie, w jaki mogą odmówić zapalenia papierosa.
  • Jeśli złapiesz swoje dziecko na paleniu papierosów unikaj gróźb oraz stawiania ultimatum. Zadaj kilka pytań, dowiedz się dlaczego Twoje dziecko pali. Może okazać się, że w ten sposób chce zostać zaakceptowane w jakieś grupie rówieśników. Porozmawiaj o tym, jakie zmiany może wprowadzić w swoim życiu, które pomogą mu w zaprzestaniu palenia.
  • Kiedy rozmawiasz z dziećmi o ich paleniu, zaznacz, że prawdopodobnie mogą być uzależnieni od nikotyny. Przemysł tytoniowy wydaje rocznie miliardy złotych, aby upewnić się, że ich produkty są tak samo atrakcyjne jak i uzależniające. Zapytaj się co sądzą na temat tego, że prawdopodobnie zostały zmanipulowane przez przemysł tytoniowy. Uświadomienie tego może sprawić, ze wiele nastolatków będzie czuło gniew i może pomóc to w zmotywowaniu ich do rzucenia papierosów.

Palenie papierosów jest jednym z najczęściej spotykanych uzależnień, dlatego rozmowa z dziećmi powinna stanowić podstawę, aby mogły same podejmować właściwe decyzje w codziennym życiu, kiedy nie ma wokół nich rodziców.

źródło: www.lung.org

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!