Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3178
referer -
uri - /aktualnosci/3178-w-jaki-sposob-mozg-rozpoznaje-twarze
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

W jaki sposób mózg rozpoznaje twarze?

Utworzono: piątek, 18, sierpień 2017 14:24

twarzNaukowcy z Uniwersytetu Rockefellera (USA) przeprowadzili badanie w którym chcieli sprawdzić, w jaki sposób mózg rozpoznaje znane twarze i czy ten proces różni się od sposobu, w jaki postrzegamy nieznane osoby. 

Badanie zostało przeprowadzone na makakach królewskich, których procesy zachodzące podczas przetwarzania twarzy są zbliżone do naszych.  Naukowcy z tego uniwersytetu odkryli dwa nieznane wcześniej obszary mózgu, które miały wpływ na rozpoznawanie twarzy: obszar zdolny do zintegrowania percepcji  wizualnej z różnymi rodzajami pamięci. Naukowcy od dawna wiedzieli, że mózg zawiera sieć obszarów, które w sposób selektywny reagują na twarze, w przeciwieństwie do innych rodzajów przedmiotów. Wiedzieli również, że ludzie przetwarzają twarze znane oraz nieznane w inny sposób, dodatkowo doskonalimy również rozpoznawanie twarzy osób nam bliskim w różnych sytuacjach – nawet gdy są słabo oświetlone lub widzimy je pod innym kątem niż zazwyczaj, co tyczy się również zdjęć. Próby rozpoznania różnic pomiędzy postrzeganiem twarzy znanej oraz nieznanej u ludzi okazały się niejednoznaczne, dlatego zdecydowano się na przeprowadzenie badania u makaków królewskich, których sposób rozpoznawania twarzy jest lepiej zrozumiały i łatwiejszy do zbadania niż ludzki.

Wykorzystując rezonans magnetyczny naukowcy mierzyli aktywność mózgu zwierząt w odpowiedzi na zdjęcia innych twarzy małp, które znalazły się w trzech kategoriach: zdjęcia małp, z którymi badane makaki żyły od lat; zdjęcia małp, których obraz widzieli setki razy oraz zdjęcia małp zupełnie nieznanych. Zauważono, że cały system sieci oraz połączeń wykazywał większą aktywność w odpowiedzi na twarze małp, z którymi żyli od lat. Z kolei w przypadku twarzy zwierząt, które były słabiej znane, zauważono, że aktywność niektórych obszarów została ograniczona.

Badaczy zaskoczyło to, że twarze zwierząt, które makaki znały od lat, wywołały aktywacje dwóch wcześniej nieznanych obszarów mających wpływ na rozpoznanie twarzy. Kiedy naukowcy pokazywali makakom rozmyte zdjęcia małp, z którymi żyły od lat i które stopniowo stawały się ostrzejsze, aktywność obszarów już wcześniej poznanych, odpowiadających za rozpoznawanie twarzy, wzrastała. Z kolei nowo poznane obszary wykazywały niewielki wzrost aktywności na początku, a następnie nagły wzrost, tzw. odpowiedź „wszystko albo nic”. Te nowe odkrycia mogą pozwolić naukowcom na dalsze badanie mechanizmów, które leżą u podstaw rozpoznawania twarzy u ludzi.

źródło: www.medicalnewstoday.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!