Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3174
referer -
uri - /aktualnosci/3174-dlaczego-warto-pic-rooibos
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Dlaczego warto pić Rooibos?

Utworzono: środa, 09, sierpień 2017 15:46

rooibosRooibos (inaczej: czerwonokrzew, aspalat prosty) to krzew, który swoją ojczyznę ma w południowej Afryce. Często jest mylony z herbatą, ponieważ przygotowuje się go tak samo, zalewając wrzątkiem. Jest to jednak całkiem oddzielna roślina o długich, zielonych igłach, które są zbierane, suszone, rozdrabniane i poddawane fermentacji, podczas której zyskują czerwony kolor.

Warto wiedzieć trochę o jej wyjątkowych właściwościach.

  1. Rooibos jest bogaty w wiele różnych składników odżywczych, między innymi żelazo, wapń, potas, miedź, magnez, cynk i mangan. Zawiera też antyoksydanty, które mają właściwości przeciwnowotworowe i przeciwdziałają starzeniu się organizmu. Związki polifenolowe działają przeciwzapalnie i przeciwwirusowo.
  2. Nie zawiera teiny, czyli związku pobudzającego obecnego w herbatach. Dzięki temu może być spożywany przez dzieci i osoby starsze o każdej porze dnia. Rooibos ma za to działanie uspokajające, lekko obniża ciśnienie, co sprawia, że jest polecany osobom cierpiącym na bezsenność.
  3. Dzięki zawartości fenoli, rooibos ma działanie przeciwzapalne, a więc może pomóc łagodzić objawy alergii. W południowej Afryce często jest pity właśnie w tym celu.
  4. Stanowi dobrą ochronę przed cukrzycą typu II, ze względu na kilka właściwości, między innymi stymulowanie wydzielania insuliny i wspomaganie wyrównywania poziomu cukru we krwi. Dzięki temu działaniu rooibos jest też polecany diabetykom.

Na co trzeba uważać?

Ze względu na bardzo mocne działanie, rooibos może kolidować z niektórymi rodzajami leczenia, na przykład chemioterapią. Powinny uważać także osoby mające problemy z wątrobą lub nerkami. W przypadku każdej wątpliwości należy się skontaktować z lekarzem przed włączeniem rooibosa do swojej diety.

źródło: www.organicfacts.net

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!