Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3174
referer -
uri - /aktualnosci/3174-dlaczego-warto-pic-rooibos
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Dlaczego warto pić Rooibos?

Utworzono: środa, 09, sierpień 2017 15:46

rooibosRooibos (inaczej: czerwonokrzew, aspalat prosty) to krzew, który swoją ojczyznę ma w południowej Afryce. Często jest mylony z herbatą, ponieważ przygotowuje się go tak samo, zalewając wrzątkiem. Jest to jednak całkiem oddzielna roślina o długich, zielonych igłach, które są zbierane, suszone, rozdrabniane i poddawane fermentacji, podczas której zyskują czerwony kolor.

Warto wiedzieć trochę o jej wyjątkowych właściwościach.

  1. Rooibos jest bogaty w wiele różnych składników odżywczych, między innymi żelazo, wapń, potas, miedź, magnez, cynk i mangan. Zawiera też antyoksydanty, które mają właściwości przeciwnowotworowe i przeciwdziałają starzeniu się organizmu. Związki polifenolowe działają przeciwzapalnie i przeciwwirusowo.
  2. Nie zawiera teiny, czyli związku pobudzającego obecnego w herbatach. Dzięki temu może być spożywany przez dzieci i osoby starsze o każdej porze dnia. Rooibos ma za to działanie uspokajające, lekko obniża ciśnienie, co sprawia, że jest polecany osobom cierpiącym na bezsenność.
  3. Dzięki zawartości fenoli, rooibos ma działanie przeciwzapalne, a więc może pomóc łagodzić objawy alergii. W południowej Afryce często jest pity właśnie w tym celu.
  4. Stanowi dobrą ochronę przed cukrzycą typu II, ze względu na kilka właściwości, między innymi stymulowanie wydzielania insuliny i wspomaganie wyrównywania poziomu cukru we krwi. Dzięki temu działaniu rooibos jest też polecany diabetykom.

Na co trzeba uważać?

Ze względu na bardzo mocne działanie, rooibos może kolidować z niektórymi rodzajami leczenia, na przykład chemioterapią. Powinny uważać także osoby mające problemy z wątrobą lub nerkami. W przypadku każdej wątpliwości należy się skontaktować z lekarzem przed włączeniem rooibosa do swojej diety.

źródło: www.organicfacts.net

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!