Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3165
referer -
uri - /aktualnosci/3165-zaskakujace-wlasciwosci-pieprzu-cayenne
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Zaskakujące właściwości pieprzu cayenne

Utworzono: środa, 26, lipiec 2017 14:16

cayenneWielu z nas ma w swojej kuchni znany niemalże każdemu pieprz cayenne. Powstaje on ze specjalnej odmiany papryki pochodzącej z Ameryki Środkowej, którą w XVI i XVII wieku w innych rejonach świata rozpowszechnili hiszpańscy i portugalscy odkrywcy. Obecnie roślina ta jest uprawiana głównie w Indiach, Pakistanie, Argentynie, Chinach oraz USA.

Pieprz zawdzięcza ostry smak obecności kapsaicyny - substancji podrażniającej kubki smakowe oraz podniebienie, dającej uczucie pieczenia, a czasami nawet bólu. Oprócz tego substancja ta ma wpływ na przyspieszenie przemiany materii, a co za tym idzie może być uznawana za surowiec wspomagający proces odchudzania.

Wiele społeczeństw, szczególnie z Chin i Ameryki, używało w przeszłości pieprzu kajeńskiego w celach terapeutycznych, ponieważ wywiera on pozytywny wpływ na wiele aspektów związanych ze zdrowiem człowieka. Stwierdzono, że ma działanie przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne, ponieważ zawarta w nim kapsaicyna hamuje działanie neuropeptydu, który odpowiada za stany zapalne, np. stawów. Oprócz tego pomaga walczyć z przeziębieniem - poprzez odblokowanie zatkanych dróg nosowych i pozbyciu się zalegającego śluzu. Pieprz kajeński wspomaga pracę układu krążenia i chroni przed zawałem i udarem. Stwierdzono także, że obniża poziom cholesterolu, zapobiegając tym samym zaleganiu płytek krwi w tętnicach i powstawaniu zakrzepów. Przyprawa wywiera także pozytywny wpływ na ludzki układ pokarmowy, ponieważ może wspomagać leczenie wrzodów przewodu pokarmowego na drodze pobudzania krążenia krwi w żołądku zwiększając jednocześnie produkcję korzystnych soków ochronnych, które zapobiegają występowaniu tej bolesnej dolegliwości. Ponadto wspomaga proces trawienia i likwiduje wzdęcia.

Pieprzy cayenne jest bogaty w witaminy i składniki mineralne. Porcja ok. 100 g przyprawy zawiera witaminy takie jak: witamina C, A, E, K B6, kwas foliowy, niacynę, tiaminę, ryboflawinę, minerały takie jak: wapń, fosfor, magnez, cynk, żelazo, sód i bardzo dużą ilość potasu. 

źródło: stylnazdrowie.pl

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!