Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3160
referer -
uri - /aktualnosci/3160-cukier-bialy-kontra-brazowy-ktory-warto-wybrac
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Cukier biały kontra brązowy - który warto wybrać?

Utworzono: piątek, 14, lipiec 2017 14:15

cukierNie od dziś trwają spekulacje odnośnie stwierdzenia, iż „cukier brązowy jest zdrowszy niż biały”.

Okazuje się, że znany nam proszek o brązowym lub złotym kolorze, zwany cukrem trzcinowym, niekoniecznie jest zdrowszym zastępcą cukru białego. Główną różnicą między jednym a drugim jest roślina, z której wytwarza się konkretny rodzaj cukru - w przypadku cukru białego jest to burak cukrowy, a brązowego - trzcina cukrowa. Drugą różnicą, widoczną gołym okiem, jest kolor. Tak naprawdę każdy z nich mógłby być biały lub brązowy. Skąd wynika różnica w ich barwie?

Podczas produkcji cukru białego zostaje on przemysłowo oczyszczony (rafinowany), oddzielona zostaje melasa, ciemnobrązowy syrop zawierający substancje mineralne. W przypadku cukru brązowego, nie zostaje on podany procesowi rafinacji, dlatego zawiera więcej składników mineralnych, w tym także melasę, która nadaje mu ciemniejszy kolor. Poprzez pominięcie procesu oczyszczenia, cukier nierafinowany zawiera minimalne ilości  m.in. żelaza, magnezu, potasu i wapnia.

To, co niemalże nie różni tych substancji, to zawartość sacharozy, a także wartość energetyczna. W przypadku 100g cukru rafinowanego (białego) wynosi ona 400-405 kcal, natomiast w przypadku nierafinowanego (brązowego) około 396 kcal. Dlatego w przypadku osób stosujących diety i dbających o linię nie ma większego znaczenia, który cukier będzie stosowany.

Tym, co znacząco różni te produkty, jest cena. Cukier brązowy kosztuje więcej niż cukier biały.

Podsumowując, nie ma znaczącej różnicy czy posłodzimy herbatę cukrem białym, czy brązowym. Cukier nierafinowany nie jest poddawany wielu skomplikowanym procesom, dlatego też zawiera nieco więcej składników mineralnych, ale nie jest idealnym źródłem tych składników.

źródło: www.fitday.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!