Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3159
referer -
uri - /aktualnosci/3159-cyfrowy-detoks
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Cyfrowy detoks

Utworzono: czwartek, 13, lipiec 2017 14:17

tabletZe świecą szukać osoby, która w ciągu dnia nie sprawdza ciągle powiadomień na telefonie, poczty na laptopie lub nie obejrzy filmu na tablecie.

Ciągły rozwój technologii jest bardzo potrzebny, jednak niesie ze sobą wiele zagrożeń dla społeczeństwa – jednym z nich jest uzależnienie od ciągłego bycia „w sieci”. Dla własnego zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego oraz dla poprawy relacji z bliskimi, warto przeprowadzić cyfrowy detoks. Tylko jak to zrobić?

Poniżej przedstawiamy 7 kroków, które pomogą Ci uwolnić się od ciągłego bycia w sieci.

1. Odłóż telefon, gdy zajmujesz się innymi rzeczami

Pracujesz w domu albo spędzasz czas z dziećmi? Spróbuj przełączyć swój telefon lub tablet w tryb samolotowy i zostaw go w innym pokoju, albo odłóż go do szuflady. Już kilka godzin bez telefonu może pomóc.

2. Wyłącz powiadomienia

Wyłączenie powiadomień może być jedną z wprowadzonych zmian, która może zdziałać najwięcej dobrego. Brak powiadomień pozwala nam wyjść z trybu „oczekiwania”, kiedy to czekamy na jakieś aktywności na portalach społecznościowych oraz pozwala uzyskać większą kontrolę – w końcu nie jesteśmy na każde wezwanie naszego telefonu.

3. Daj sobie godzinę policyjną

Jeśli łapiesz się na tym, ze spędzasz godzinę lub dwie przed snem na przeglądaniu Instagrama lub Facebooka, ustaw sobie godzinę, o której Twój telefon lub tablet ląduje w szufladzie. Wracasz do domu o 18? Zaplanuj, że każdego dnia o godzinie 20:00 odkładasz telefon i nie ruszasz go do samego rana.

4. Nie wstawaj razem z telefonem

Jeżeli pierwszą rzeczą po przebudzeniu jest sięganie po telefon i ewentualne sprawdzanie czy nic nie przyszło, musisz zmienić ten nawyk. Masz ustawiony budzik na telefonie? Kup prawdziwy zegarek z budzikiem i ustaw go koło swojego łóżka, a telefon odłóż najlepiej do innego pokoju gdy idziesz spać. Dobrym krokiem jest również ustalenie, że od momentu obudzenia sięgasz po telefon dopiero po 15 minutach i z czasem wydłużasz ten czas. 

5. Strefy wolne od technologii

Tworzenie zasad w miejscu, w którym mieszkamy może być dobrym sposobem na walkę z ciągłym podłączeniem do sieci. Zawsze o 19 jesz kolację z rodziną? Ustal, że o nikt nie przynosi do stołu telefonów lub tabletów. Urządzacie rodzinne maratony filmowe? Postąp tak samo!

6. Przerwa w pracy bez telefonu

Masz w ciągu dnia pracy przerwę? Nie spędzaj go na przeglądaniu portali społecznościowych. W przypadku dobrej pogody warto wyjść na spacer, oczywiście zostawiając telefon w domu lub w pracy. A jak pada? Zawsze można napić się dobrej kawy lub porozciągać się, nawet w pracy!

7. Relaks bez technologii

Każdego dnia, po przyjściu do domu, przeznacz kilka chwil tylko dla siebie. Przeglądaj nowe magazyny, przeczytaj kilka rozdziałów książki, czy nawet słuchaj ulubionego podcastu lub muzyki, ale bez telefonu pod ręką.

źródło: www.healthline.com

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!