Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3156
referer -
uri - /aktualnosci/3156-czy-mozesz-byc-uczulony-na-kawe
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Czy możesz być uczulony na kawę?

Utworzono: piątek, 07, lipiec 2017 10:55

kawa copyKawa jest porannym napojem, który wybierany jest przez wielu ludzi na całym świecie. Jest źródłem kofeiny, która pomaga pobudzić ciało i umysł oraz pozwala przygotować się do dalszej części dnia.

Osoby u których występuje alergia na kawę, będą reagować w przypadku kontaktu  z ziarnami kawy. Natomiast w osób, które mają nadwrażliwość lub nietolerancję na konkretny składnik występujący w kawie, mogą wystąpić  różnego rodzaju objawy. Bardzo ważne jest, aby potrafić rozpoznać obie formy.

Jak często występuje alergia na kawę i co jest jej przyczyną?

Reakcje alergiczne występujące w związku z piciem kawy są bardzo rzadkie. Według badań opublikowanych w International Archives of Allergy and Immunology, alergia występuje w związku z kontaktem z pyłem pochodzących z zielonych ziaren kawy, a reakcje alergiczne odnotowuje się głównie u osób pracujących w miejscach zajmujących się przetwórstwem ziaren kawy. W ostatnich latach, w literaturze medycznej, można znaleźć wzmianki o wystąpieniu alergii po wypiciu kawy, jednak były to bardzo sporadyczne przypadki.

Objawy alergii na kawę

Prawdziwa alergia na kawę może powodować poważne symptomy, szczególnie w pierwszych godzinach od wypicia napoju. Objawy mogą dotyczyć całego ciała i zazwyczaj są coraz poważniejsze w ciągu wydłużającego się czasu.

Do objawów reakcji alergicznej występującej po wypiciu kawy można zaliczyć:

 • wysypki skórne,
 • nudności i wymioty,
 • kłopoty z połykaniem,
 • duszności lub trudności z oddychaniem,
 • świszczący kaszel,
 • skurcze żołądka,
 • biegunka,
 • słaby puls lub nagły spadek ciśnienia krwi,
 • zawroty głowy lub utrata przytomności.

Ciężkie reakcje alergiczne mogą doprowadzić do anafilaksji, która może zagrażać życiu. Może powodować obrzęk gardła i ust, blokowanie dróg oddechowych, jednocześnie niekorzystnie wpływając na  tętno i ciśnienie krwi.

Alergia a nadwrażliwość na kawę

Wiele osób z nadwrażliwością na kawę myśli, że są na nią uczuleni. Jednak uczulenie na kawę nie powoduje zagrożenia życia i powoduje całkiem inne symptomy.

Do objawów świadczących o uczuleniu na kawę można zaliczyć:

 • uczucie nerwowości i niepokoju, drażliwość,
 • problemy ze snem lub bezsenność,
 • problemy żołądkowo-jelitowe (zgaga, objawy refluksu żołądkowo-przełykowego),
 • podwyższone tętno lub ciśnienie krwi,
 • mimowolne skurcze mięśni.

Objawy spowodowane nadwrażliwością na kawę zazwyczaj ustępują, gdy zaprzestanie się picia kawy.

Przyczyny

Wystąpienie alergii lub nadwrażliwości na kawę może wynikać z różnych powodów.  Ziarna kawy zawierają wiele różnych substancji, które mogą wywołać reakcje alergiczne lub nadwrażliwości. Może być to związane z występowaniem kofeiny, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Przyczyną może być również nie tyle substancja występująca naturalnie w kawie, ale substancja obca. Ziarna mogą stykać się z pestycydami lub innymi substancjami chemicznymi podczas uprawy oraz transportu. Ostatnie badania opublikowane w Journal of Toxicology and Environmental Health wykazały, że różne próbki zielonej kawy były zanieczyszczone mykotoksynami, które mogą przetrwać proces prażenia i powodować reakcje alergiczną. Innym przykładem może być picie kawy z mlekiem lub śmietanką – są to produkty, które mogą powodować  objawy alergii lub nietolerancji.

Czym zastąpić kawę?

Dla osób, które nie mogą lub nie powinny spożywać kawy, istnieją różne alternatywy na bazie cykorii lub innych palonych ziaren, które z sukcesem można włączyć do swojej diety i cieszyć się porannym aromatem.

źródło: www.medicalnewstoday.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!