Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3154
referer -
uri - /aktualnosci/3154-ananas-3-powody-dla-ktorych-warto-go-wprowadzic-do-swojej-diety
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Ananas - 3 powody, dla których warto go wprowadzić do swojej diety

Utworzono: środa, 05, lipiec 2017 13:24

ananasAnanas jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej wybieranych owoców tropikalnych. Jest on słodki, pyszny i orzeźwiający, jednak prócz tego wykazuje wiele korzyści zdrowotnych. Oto kilka powodów, dla których warto wprowadzić ananasa do codziennego menu.

Źródło witaminy C

Jeden kubek ananasa dostarcza ponad 100% zalecanego dziennego spożycia witaminy C. Jedną z najbardziej znanych funkcji witaminy C jest wspomaganie odporności organizmu, jednak nie jest to jej jedyna funkcja. Witamina C uczestniczy we wzroście i naprawie komórek naszego ciała. Działa jako antyoksydant, który chroni komórki przed starzeniem się oraz chorobami takimi jak nowotwory oraz choroby serca. Ostatnie przesłanki mówią również o tym, że witamina C może wpływać na obwód talii: w jednym z badań zauważono, że osoby ćwiczące, które nie dostarczały wystarczającej ilości witaminy C, spalały o 25% kalorii mniej niż osoby, które dostarczały odpowiednią ilość tego składnika oraz zauważono, że zbyt niski poziom witaminy C we krwi był powiązany z większą zawartością tkanki tłuszczowej oraz obwodem talii.

Wsparcie dla zdrowej skóry

Ananas jest bogaty w mangan – spożycie jednego kubka pokrywa ponad 75% zalecanej dawki na dzień. Ten składnik mineralny, razem z witaminą C, odgrywa znacząca rolę w budowie kolagenu – strukturalnego składnika skóry, który odpowiedzialny jest za elastyczność skóry i występowanie zmarszczek. Mangan pełni również rolę antyoksydantu, który chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV, dlatego warto wprowadzić ananasa do swojej diety w okresie letnim.

Poprawa trawienia

Większość osób na pewno słyszała o tym, że dodanie świeżego ananasa do deseru w którym wykorzystywana jest żelatyna, nie jest dobrym pomysłem. Wynika to z tego, że ananas zawiera enzym broleminę. Enzym ten rozkłada żelatynę, a dokładniej białka, z których się składa, dlatego galaretka z dodatkiem ananasa nie zostanie w formie stałej. Z drugiej strony obecność broleminy jest pożądana w marynatach mięsnych, gdzie rozkład białek jest korzystny.

Zjedzenie ananasa razem z posiłkiem zawierającym białka, może pomóc w ich strawieniu (działanie broleminy), potencjalnie zmniejszając wzdęcia i niestrawność. Dodatkowo błonnik występujący w ananasie pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit oraz zapobiega zaparciom.

źródło: www.health.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!