Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3150
referer -
uri - /aktualnosci/3150-co-trzeba-wiedziec-o-bigoreksji
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Co trzeba wiedzieć o bigoreksji?

Utworzono: czwartek, 29, czerwiec 2017 13:45

cwiczeniaBigoreksja to zaburzenie dotykające głównie mężczyzn, jednak obserwuje się wzrost zachowań bigoreksyjnych także u kobiet.

Ma ona podłoże psychologiczne. Ważną cechą jest ciągłe poczucie niedoskonałości i nieustanna potrzeba dążenia do wymarzonego, idealnego „ja”- chorzy widzą się jako mniej umięśnionych niż są w rzeczywistości.

Do kryteriów chorobowych należą między innymi: unikanie sytuacji społecznych, w których ciało jest szczególnie podatne na ocenę (baseny, plaże itp.), nadmierne uprawianie sportów i ograniczenia dietetyczne. Osoby dotknięte bigoreksją mają więc problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w społeczeństwie, także ze względu na niewielką świadomość objawów i mechanizmów tego zaburzenia. W skrajnych przypadkach chorzy rezygnują ze wszelkich aktywności poza wizytami na siłowni.

Osoby cierpiące na bigoreksję kompulsywnie dbają o treningi i o pilnowanie spożywanych kalorii- zarówno ich ilości, jak i czasu przyjmowania. Często wpływa to niekorzystnie na kontakty towarzyskie i funkcjonowanie w społeczeństwie, ponieważ chorzy zaniedbują spotkania i więzi z innymi na rzecz czynności niezbędnych do ulepszania swojej sylwetki. Dieta osób cierpiących na bigoreksję zazwyczaj jest wysokobiałkowa, ograniczająca spożycie ważnych składników odżywczych. Wiąże się to z niedoborem witamin, które może z kolei prowadzić do kolejnych konsekwencji zdrowotnych.

Bigoreksja jest mało znanym obecnie zaburzeniem, ale może powodować poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne. Organizm bigorektyków często jest wyniszczony przez ścisłą dietę i treningi, a ich kontakty z bliskimi ulegają pogorszeniu. Jest to zaburzenie wpływające na wszystkie obszary życia chorych i dlatego tak ważne jest aby wiedzieć jak rozpoznać czy nasz znajomy, przyjaciel lub członek rodziny nie pokazuje pierwszych objawów.

Małgorzata Brzezińska

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!