Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3150
referer -
uri - /aktualnosci/3150-co-trzeba-wiedziec-o-bigoreksji
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Co trzeba wiedzieć o bigoreksji?

Utworzono: czwartek, 29, czerwiec 2017 13:45

cwiczeniaBigoreksja to zaburzenie dotykające głównie mężczyzn, jednak obserwuje się wzrost zachowań bigoreksyjnych także u kobiet.

Ma ona podłoże psychologiczne. Ważną cechą jest ciągłe poczucie niedoskonałości i nieustanna potrzeba dążenia do wymarzonego, idealnego „ja”- chorzy widzą się jako mniej umięśnionych niż są w rzeczywistości.

Do kryteriów chorobowych należą między innymi: unikanie sytuacji społecznych, w których ciało jest szczególnie podatne na ocenę (baseny, plaże itp.), nadmierne uprawianie sportów i ograniczenia dietetyczne. Osoby dotknięte bigoreksją mają więc problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w społeczeństwie, także ze względu na niewielką świadomość objawów i mechanizmów tego zaburzenia. W skrajnych przypadkach chorzy rezygnują ze wszelkich aktywności poza wizytami na siłowni.

Osoby cierpiące na bigoreksję kompulsywnie dbają o treningi i o pilnowanie spożywanych kalorii- zarówno ich ilości, jak i czasu przyjmowania. Często wpływa to niekorzystnie na kontakty towarzyskie i funkcjonowanie w społeczeństwie, ponieważ chorzy zaniedbują spotkania i więzi z innymi na rzecz czynności niezbędnych do ulepszania swojej sylwetki. Dieta osób cierpiących na bigoreksję zazwyczaj jest wysokobiałkowa, ograniczająca spożycie ważnych składników odżywczych. Wiąże się to z niedoborem witamin, które może z kolei prowadzić do kolejnych konsekwencji zdrowotnych.

Bigoreksja jest mało znanym obecnie zaburzeniem, ale może powodować poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne. Organizm bigorektyków często jest wyniszczony przez ścisłą dietę i treningi, a ich kontakty z bliskimi ulegają pogorszeniu. Jest to zaburzenie wpływające na wszystkie obszary życia chorych i dlatego tak ważne jest aby wiedzieć jak rozpoznać czy nasz znajomy, przyjaciel lub członek rodziny nie pokazuje pierwszych objawów.

Małgorzata Brzezińska

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!