Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3148
referer -
uri - /aktualnosci/3148-negatywny-wplyw-soli-na-watrobe
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Negatywny wpływ soli na wątrobę

Utworzono: wtorek, 27, czerwiec 2017 13:14

saltDoskonale wiemy, że zbyt wysokie spożycie soli może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne chociażby na gospodarkę wodną organizmu czy ciśnienie tętnicze. Według ostatnich badań, dieta o bardzo wysokiej zawartości soli wpływa niekorzystnie także na wątrobę i może prowadzić do jej zwłóknienia.

Badania przeprowadzone niedawno przez naukowców z chińskiego Uniwersytetu Jinan potwierdzają negatywne oddziaływanie wysokiego spożycia soli na jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała, a także na rozwój płodu. Istotą badań było podawanie dorosłym myszom wody z czteroprocentową zawartością soli, a mysie zarodki zostały umieszczone w słonym środowisku oraz poddane dalszym analizom .

Zmiany zaobserwowane zostały przede wszystkim w obrębie wątroby. Wyciągnięto wnioski, iż nadmiar soli miał bardzo duży wpływ na zmiany w  kształtowaniu się komórek, powodując ich nieprawidłowy rozwój, a nawet prowadził do ryzyka śmierci komórkowej oraz obniżonego stopnia namnażania się nowych komórek, co w efekcie mogło przyczyniać się do zwłóknienia narządu.

Negatywnym procesom w wątrobie, na skutek zbyt wysokiego spożycia soli częściowo może przeciwdziałać witamina C, która spowalniała powstałe nieprawidłowości.

Przez wielu lekarzy, nie bez przyczyny, sól nazywana jest „białą śmiercią”. Nie jest zalecane całkowite jej wyeliminowanie z diety, ale mocne ograniczenie jej spożycia. 

źródło: www.focus.pl

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!