Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3142
referer -
uri - /aktualnosci/3142-swinska-wyspa-na-karaibach
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Świńska wyspa na Karaibach

Utworzono: środa, 14, czerwiec 2017 11:46

pig pexels„Świnka morska” nabiera nowego znaczenia.
Dzikie świnie żyjące na bezludnej wyspie należącej do Bahamów stały się znane w 2009 roku, kiedy ich zdjęcia w sieci opublikował amerykański fotograf. Zwierzęta zamiast taplać się w błocie, pływały w krystalicznych wodach oceanu. Lata wyspiarskiego życia nauczyły je, że w wodzie znajdą jedzenie. Początkowo były to resztki żywności wyrzucane ze statków, ale odkąd karaibską wysepkę okrzyknięto Wyspą Świń, zaczęły ją odwiedzać ją tłumy turystów, którzy przywożą ze sobą jedzenie używane często jako przynęty.

Wyspa Big Major Cay leży w łańcuchu małych koralowych wysp w dystrykcie Exuma. Dwie najbliższe wyspy, Fowl Cay i Staniel Cay, są ośrodkami turystycznymi, ta druga posiada niewielkie lotnisko. Lokalne biura podróży organizują wycieczki na Wyspę Świń nawet z oddalonego o ok. 2 godziny drogi stołecznego Nassau. Na wyspę pływa kilka dużych firm z okolicy, ale można też wynająć łódkę od mieszkańców np. za pośrednictwem hotelu. Pływanie ze świniami to popularna forma rozrywki wśród odwiedzających tę część Bahamów turystów.

pig wikipedia 1Na Wyspie Świń żyje około 20 osobników, które osiedliły się na plaży zawdzięczającej im nazwę „Plaża Świń”. Skąd na karaibskiej wyspie wzięły się te zwierzęta? Oficjalna historia mówi, że marynarze potraktowali wyspę jako spiżarnię i podrzucili tam świnie, po które mieli po pewnym czasie wrócić i je zjeść, do czego ostatecznie nigdy nie doszło. Bardziej przyziemna wersja mówi, że świnie zostały sprowadzone na wyspę przez okoliczną ludność, która chciała w ten sposób zwiększyć turystyczną atrakcyjność Bahamów. Według jeszcze innych wersji, zwierzęta uratowały się z tonącego statku albo że od wieków żyją w tym rejonie sprowadzone przez Hiszpanów lub Portugalczyków.

pig wikipedia 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Świnie są doskonałymi pływakami, a w poszukiwaniu pożywienia potrafią odpłynąć nawet kilkaset metrów od brzegu, jednocześnie chłodząc się w wodzie. Świnie to bardzo inteligentne zwierzęta, które zachowują się w określony sposób w konkretnym celu, więc ciężko uzasadnić teorię, że wchodzą do wody dla własnej przyjemności, jak głoszą niektórzy. W tym przypadku woda kojarzy się zwierzętom z jedzeniem. Kiedy stado słyszy warkot silnika przypływającej łodzi, od razu drepcze w stronę oceanu.

źródło: wikipedia.org

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!