Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3140
referer -
uri - /aktualnosci/3140-spozywanie-nawet-1-kieliszka-wina-dziennie-zwieksza-wystapienie-ryzyka-raka-piersi
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Spożywanie nawet 1 kieliszka wina dziennie zwiększa wystąpienie ryzyka raka piersi

Utworzono: piątek, 09, czerwiec 2017 14:50

miskaWedług najnowszego raportu AIRC (American Institute for Cancer Research) oraz WCRF (World Cancer Research Fund) spożywanie 1 kieliszka wina lub innego napoju alkoholowego dziennie zwiększa wystąpienie ryzyka raka piersi.

W raporcie uwzględniono 119 badań, które obejmowały 12 milionów kobiet, w tym 260 000 przypadków zachorowań na raka piersi.

Silne dowody wskazują, że wypijając jeden kieliszek wina lub piwa (odpowiednik ok. 10g alkoholu), ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta o 5% u kobiet przed menopauzą oraz o 9% u kobiet po menopauzie.

W raporcie pojawiła się po raz pierwszy informacja, że energiczne ćwiczenia, takie jak bieganie czy jazda na rowerze, zmniejszają ryzyko wystąpienia raka piersi – zarówno przed i jak po menopauzie. Mocne dowody potwierdziły wcześniejsze odkrycia: umiarkowany wysiłek fizyczny zmniejsza wystąpienie ryzyka raka piersi po menopauzie – najczęstszego typu raka piersi. 

W przypadku intensywnych ćwiczeń kobiety przed menopauzą, które były najbardziej aktywne, miały o 17%  niższe ryzyko wystąpienia raka piersi w porównaniu z osobami, które były najmniej aktywne, a u kobiet po menopauzie ryzyko było o 10% niższe. Umiarkowana aktywność, taka jak chodzenie i ogrodnictwo, wiązała się z niższym ryzykiem wystąpienia ryzyka raka piersi u kobiet o 13%.

Dodatkowo stwierdzono, że:

  • nadwaga lub otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet po menopauzie,
  • matki, które karmiły piersią, mają niższe ryzyko wystąpienia raka piersi,
  • większa masa ciała w wieku dorosłym związana jest ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia raka piersi.

Badania sugerują, że istotną rolę w prewencji raka piersi mogą wykazywać warzywa nie skrobiowe, mleko, dieta bogata w wapń oraz w karotenoidy. Potrzeba jednak dodatkowych badań, aby móc w pełni stwierdzić taki efekt.

Według raportu ryzyko zachorowania na raka piersi można zmniejszyć poprzez utrzymanie prawidłowej masy ciała, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz ograniczenie spożycia alkoholu.

źródło: www.aicr.org

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!