Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3139
referer -
uri - /aktualnosci/3139-zmiana-zalecen-dotyczacych-spozywania-sokow-owocowych-przez-dzieci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Zmiana zaleceń dotyczących spożywania soków owocowych przez dzieci

Utworzono: czwartek, 08, czerwiec 2017 14:26

sokAmerykańska Akademia Pediatryczna (American Academy of Pediatrics, USA) zmienia dotychczasowe zalecenia dotyczące spożywania soków owocowych przez dzieci poniżej 1 roku życia.

Jest to pierwsza aktualizacja od 16 lat -  w zaleceniach z 2001r. można było znaleźć zapis o możliwości podawania soków owocowych dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. W tej chwili rekomendacje te uległy zmianie.

Według najnowszego stanowiska Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej soki owocowe nie dostarczają żadnych korzyści żywieniowych dla dzieci poniżej 1 roku życia i nie powinny  być uwzględniane w ich diecie. Na podstawie przeprowadzonych w ciągu ostatnich lat badań i zebranych dowodów stwierdzono, że soki owocowe przyczyniają się do rozwoju otyłości i odpowiadają za coraz gorszy stan zębów.

"Rodzice mogą postrzegać sok owocowy jako zdrowy, ale nie jest on dobrym substytutem świeżych owoców i jest tylko produktem, który zawiera więcej cukru i kalorii", powiedział dr Melvin B. Heyman, współautor oświadczenia. "Małe porcje [soków owocowych] spożywane z umiarem są dobre dla starszych dzieci, ale są absolutnie niepotrzebne dla dzieci poniżej 1. roku życia"

Nowe zalecenia wskazują, że 100-procentowy świeży lub odtworzony sok owocowy może stanowić zdrową część diety dzieci powyżej 1 roku życia, ale w ramach dobrze zbilansowanej diety. Spożywanie soków powinno być przede wszystkim dostosowane do wieku dziecka.

Nowe zalecenia obejmują m.in.:

  • Dzieci w wieku 1-3 lata: spożywanie soków może wynosić maksymalnie 120 ml dziennie (4 uncje).
  • Dzieci w wieku 4-6 lat: spożywanie soków owocowych może wynosić  120-180 ml dziennie (4-6 uncji).
  • Dzieci w wieku 7-18 lat: spożywanie soków owocowych może wynosić maksymalnie 240 ml (8 uncji) dziennie lub stanowić 1 kubek z zalecanych (2-2 ½ kubka) porcji owoców dziennie.
  • Niemowlęta nie powinny otrzymywać soku ze specjalnych butelek dla niemowląt,  które pozwalają na spożywanie soku przez cały dzień. Nadmierne narażenie zębów na węglowodany może prowadzić do próchnicy zębów.
  • Należy zachęcać dzieci do spożywania całych owoców i edukować je, że spożywanie owoców niesie ze sobą o wiele więcej korzyści niż picie soków, które nie zawierają błonnika pokarmowego i mogą przyczynić się do nadmiernego przyrostu masy ciała.
  • Niezależnie od wieku dziecka, spożywane soki owocowe powinny być pasteryzowane.
  • Dzieci, które przyjmują niektóre leki, nie powinny spożywać soków grejpfrutowych ze względu na możliwość  interakcji między nimi.
  • Sok owocowy nie jest odpowiedni w leczeniu biegunki lub odwodnienia.

Zalecenia  są już dostępne online i zostaną opublikowane w czerwcowym wydaniu Pediatrics (oficjalnym czasopiśmie AAP). 

źródło: www.aap.org

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!