Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3139
referer -
uri - /aktualnosci/3139-zmiana-zalecen-dotyczacych-spozywania-sokow-owocowych-przez-dzieci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Zmiana zaleceń dotyczących spożywania soków owocowych przez dzieci

Utworzono: czwartek, 08, czerwiec 2017 14:26

sokAmerykańska Akademia Pediatryczna (American Academy of Pediatrics, USA) zmienia dotychczasowe zalecenia dotyczące spożywania soków owocowych przez dzieci poniżej 1 roku życia.

Jest to pierwsza aktualizacja od 16 lat -  w zaleceniach z 2001r. można było znaleźć zapis o możliwości podawania soków owocowych dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. W tej chwili rekomendacje te uległy zmianie.

Według najnowszego stanowiska Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej soki owocowe nie dostarczają żadnych korzyści żywieniowych dla dzieci poniżej 1 roku życia i nie powinny  być uwzględniane w ich diecie. Na podstawie przeprowadzonych w ciągu ostatnich lat badań i zebranych dowodów stwierdzono, że soki owocowe przyczyniają się do rozwoju otyłości i odpowiadają za coraz gorszy stan zębów.

"Rodzice mogą postrzegać sok owocowy jako zdrowy, ale nie jest on dobrym substytutem świeżych owoców i jest tylko produktem, który zawiera więcej cukru i kalorii", powiedział dr Melvin B. Heyman, współautor oświadczenia. "Małe porcje [soków owocowych] spożywane z umiarem są dobre dla starszych dzieci, ale są absolutnie niepotrzebne dla dzieci poniżej 1. roku życia"

Nowe zalecenia wskazują, że 100-procentowy świeży lub odtworzony sok owocowy może stanowić zdrową część diety dzieci powyżej 1 roku życia, ale w ramach dobrze zbilansowanej diety. Spożywanie soków powinno być przede wszystkim dostosowane do wieku dziecka.

Nowe zalecenia obejmują m.in.:

  • Dzieci w wieku 1-3 lata: spożywanie soków może wynosić maksymalnie 120 ml dziennie (4 uncje).
  • Dzieci w wieku 4-6 lat: spożywanie soków owocowych może wynosić  120-180 ml dziennie (4-6 uncji).
  • Dzieci w wieku 7-18 lat: spożywanie soków owocowych może wynosić maksymalnie 240 ml (8 uncji) dziennie lub stanowić 1 kubek z zalecanych (2-2 ½ kubka) porcji owoców dziennie.
  • Niemowlęta nie powinny otrzymywać soku ze specjalnych butelek dla niemowląt,  które pozwalają na spożywanie soku przez cały dzień. Nadmierne narażenie zębów na węglowodany może prowadzić do próchnicy zębów.
  • Należy zachęcać dzieci do spożywania całych owoców i edukować je, że spożywanie owoców niesie ze sobą o wiele więcej korzyści niż picie soków, które nie zawierają błonnika pokarmowego i mogą przyczynić się do nadmiernego przyrostu masy ciała.
  • Niezależnie od wieku dziecka, spożywane soki owocowe powinny być pasteryzowane.
  • Dzieci, które przyjmują niektóre leki, nie powinny spożywać soków grejpfrutowych ze względu na możliwość  interakcji między nimi.
  • Sok owocowy nie jest odpowiedni w leczeniu biegunki lub odwodnienia.

Zalecenia  są już dostępne online i zostaną opublikowane w czerwcowym wydaniu Pediatrics (oficjalnym czasopiśmie AAP). 

źródło: www.aap.org

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!