Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3137
referer -
uri - /aktualnosci/3137-owies-krolewskie-zboze
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Owies – królewskie zboże

Utworzono: wtorek, 06, czerwiec 2017 15:28

owiesW ostatnim czasie obserwuje się wśród konsumentów coraz gorszą opinię na temat produktów zbożowych – winowajcą jest gluten, który niesłusznie jest podejrzewany o wiele dolegliwości chorobowych. Warto zaznaczyć, że jeśli nie masz celiakii lub nadwrażliwości na gluten, nie musisz stosować diety bezglutenowej.

O diecie bezglutenowej możesz przeczytać tutaj

Często w tej diecie eliminuje się również owies, który jest o tyle kontrowersyjnym zbożem, że w wielu przypadkach pacjenci z celiakią mogą go bezpiecznie spożywać. Wynika to z tego, że białko występujące w owsie (awenina) nie  powoduje reakcji immunologicznej typowej dla celiakii w stopniu takim jak inne zboża glutenowe i dlatego produkty na bazie owsa mogą być brane pod uwagę w diecie bezglutenowej. Niestety, ale większość owsa jest zanieczyszczona innymi zbożami, dlatego dla pełnego bezpieczeństwa należy wybierać certyfikowany owies (ze znaczkiem przekreślonego kłosa), który nie zawiera glutenu i jest to potwierdzane regularnymi badaniami. 

Owies jest zbożem, które odznacza się bardzo korzystnym składem chemicznym, dzięki czemu jego wartość odżywcza jest wysoka. Białko owsa ma najwyższą wartość biologiczną wśród białek zbóż i zawiera 7 z 10 aminokwasów egzogennych czyli tych, których organizm nie jest w stanie wytworzyć i musi je czerpać z pożywienia. Dodatkowo dostarcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Owies, obok prosa, jest zbożem najbogatszym w składniki mineralne. W największych ilościach występują w nim związki wapnia, magnezu, fosforu, potasu, żelaza, krzemu. Jest źródłem substancji bioaktywnych i przeciwutleniających, fitosteroli oraz dostarcza witamin takich jak tiamina, kwas pantotenowy i witamina E.

Owies jest bogaty również w błonnik pokarmowy. Zawiera zarówno frakcję nierozpuszczalną (w tym celulozę i hemicelulozę) oraz frakcję rozpuszczalną (m.in. β-glukany). Błonnik pokarmowy stanowi około 30% całego ziarna, w przypadku płatków owsianych 14%, w tym 8% błonnika rozpuszczalnego. Owies, jako jedyne zboże, charakteryzuje się tak dużym udziałem frakcji rozpuszczalnej błonnika. Istotną rolę odgrywają β-glukany, które wykazują szczególną rolę w żywieniu człowieka. Dzięki swoim właściwościom potrafią zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi. Wynika to z tego, że tworzą lepkie roztwory, dzięki którym spowolniony zostaje pasaż treści pokarmowej i poprzez zakwaszenie jej hamowany jest rozwój bakterii gnilnych oraz zmniejszone zostaje wchłanianie tłuszczu i cholesterolu. Dodatkowo wpływają korzystnie na zredukowanie hiperglikemii i hiperinsulinemii, zmniejszenie ryzyka chorób związanych z otyłością, chorobami krążeniowymi, nowotworami jelita grubego i nadciśnieniem.

Owies i produkty na bazie owsa posiadają szereg składników, które wykazują bardzo korzystne działanie dla organizmu człowieka. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zawartość błonnika rozpuszczalnego, w tym β-glukanów. Dobrze włączyć je do swojej codziennej diety, aby korzystać z dobrodziejstw tego zboża.

źródło: www.medrodzinna.pl

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!