Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3133
referer -
uri - /aktualnosci/3133-barszcz-sosnowskiego-niebezpieczne-zielsko
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczne zielsko

Utworzono: poniedziałek, 29, maj 2017 16:04

barszcz SosnowskiegoNiemalże co roku w czasie wakacji media informują nas o groźnych, czasami nawet śmiertelnych poparzeniach przez pochodzącą z Kaukazu, inwazyjną roślinę o niegroźnie brzmiącej nazwie barszcz Sosnowskiego.

Zanim niebezpieczny barszcz znów zakwitnie na polskich łąkach i ugorach, warto dowiedzieć się o nim więcej aby nie narażać się niepotrzebnie na obrażenia wynikające z niezamierzonego kontaktu z tą rośliną.

Barszcz Sosnowskiego – jak go rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski jako roślina pastewna. Pomysł uprawiania jej został szybko zarzucony, jednak okazało się, że rezygnacja z uprawy nie jest przeszkodą do samoistnego rozprzestrzeniania się tego gatunku. Należy on do rodziny selerowatych z której wiele gatunków może wywołać poparzenia skóry. W Polsce występują dwa które są szczególnie groźne dla naszego zdrowia. Są to barszcz Mantegazziego oraz wspomniany wcześniej barszcz Sosnowskiego. Drugi z nich występuje w naszym kraju dość powszechnie.

Są one do siebie bardzo podobne. Nie wymagają szczególnych warunków uprawy i mogą pojawić się zarówno w centrach dużych miast jak i w szczerym polu.  Barszcz Sosnowskiego to potężna roślina, której wysokość może sięgać nawet 3-4 metrów. Wiosną nie wyróżnia się szczególnie na tle otoczenia i może zostać łatwo pomylona z powszechnie występującym na ugorach łopianem, który jednak nie wykształca równie dużych blaszek liściowych z głębokimi wrębami oraz haczykowatymi zakończeniami. Koniec podobieństwa przychodzi z początkiem lata kiedy następuje gwałtowny wzrost i barszcz staje się nieco podobny do dzięgiela, który jednak posiada kuliste kwiatostany, barszcz zaś kwiatostany wypukłe.

Jak zapobiegać oparzeniom barszczem Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną toksyczną a także inwazyjną.  Na terenie całego raju obowiązuje zakaz uprawiania go, rozmnażania oraz sprzedaży. Jeżeli skórę, w szczególności wilgotną narazimy na kontakt z barszczem, a następnie wystawimy na działanie słońca podrażnione miejsca, możemy spodziewać się oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Nierzadko oparzenia nie są kojarzone z konkretną rośliną czy wydarzeniem gdyż czas ich rozwijania się na ciele to kilkanaście / kilkadziesiąt minut. Oparzenia spowodowane przez barszcz po jakimś czasie ciemnieją i  długo pozostają wrażliwe na światło słoneczne.

Jeśli istnieje podejrzenie że ktoś z naszych bliskich miał kontakt z toksyczną rośliną, powinniśmy umyć oparzone miejsce wodą z mydłem a następnie unikać przez kilka dni bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. W razie pojawiania się bąbli i pęcherzy warto udać się do lekarz.

Barszczu Sosnowskiego nie należy niszczyć na własną rękę lecz wezwać w tym celu straż miejską lub inne lokalne służby.

źródło: ulicaekologiczna.pl

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!