Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3133
referer -
uri - /aktualnosci/3133-barszcz-sosnowskiego-niebezpieczne-zielsko
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczne zielsko

Utworzono: poniedziałek, 29, maj 2017 16:04

barszcz SosnowskiegoNiemalże co roku w czasie wakacji media informują nas o groźnych, czasami nawet śmiertelnych poparzeniach przez pochodzącą z Kaukazu, inwazyjną roślinę o niegroźnie brzmiącej nazwie barszcz Sosnowskiego.

Zanim niebezpieczny barszcz znów zakwitnie na polskich łąkach i ugorach, warto dowiedzieć się o nim więcej aby nie narażać się niepotrzebnie na obrażenia wynikające z niezamierzonego kontaktu z tą rośliną.

Barszcz Sosnowskiego – jak go rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski jako roślina pastewna. Pomysł uprawiania jej został szybko zarzucony, jednak okazało się, że rezygnacja z uprawy nie jest przeszkodą do samoistnego rozprzestrzeniania się tego gatunku. Należy on do rodziny selerowatych z której wiele gatunków może wywołać poparzenia skóry. W Polsce występują dwa które są szczególnie groźne dla naszego zdrowia. Są to barszcz Mantegazziego oraz wspomniany wcześniej barszcz Sosnowskiego. Drugi z nich występuje w naszym kraju dość powszechnie.

Są one do siebie bardzo podobne. Nie wymagają szczególnych warunków uprawy i mogą pojawić się zarówno w centrach dużych miast jak i w szczerym polu.  Barszcz Sosnowskiego to potężna roślina, której wysokość może sięgać nawet 3-4 metrów. Wiosną nie wyróżnia się szczególnie na tle otoczenia i może zostać łatwo pomylona z powszechnie występującym na ugorach łopianem, który jednak nie wykształca równie dużych blaszek liściowych z głębokimi wrębami oraz haczykowatymi zakończeniami. Koniec podobieństwa przychodzi z początkiem lata kiedy następuje gwałtowny wzrost i barszcz staje się nieco podobny do dzięgiela, który jednak posiada kuliste kwiatostany, barszcz zaś kwiatostany wypukłe.

Jak zapobiegać oparzeniom barszczem Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną toksyczną a także inwazyjną.  Na terenie całego raju obowiązuje zakaz uprawiania go, rozmnażania oraz sprzedaży. Jeżeli skórę, w szczególności wilgotną narazimy na kontakt z barszczem, a następnie wystawimy na działanie słońca podrażnione miejsca, możemy spodziewać się oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Nierzadko oparzenia nie są kojarzone z konkretną rośliną czy wydarzeniem gdyż czas ich rozwijania się na ciele to kilkanaście / kilkadziesiąt minut. Oparzenia spowodowane przez barszcz po jakimś czasie ciemnieją i  długo pozostają wrażliwe na światło słoneczne.

Jeśli istnieje podejrzenie że ktoś z naszych bliskich miał kontakt z toksyczną rośliną, powinniśmy umyć oparzone miejsce wodą z mydłem a następnie unikać przez kilka dni bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. W razie pojawiania się bąbli i pęcherzy warto udać się do lekarz.

Barszczu Sosnowskiego nie należy niszczyć na własną rękę lecz wezwać w tym celu straż miejską lub inne lokalne służby.

źródło: ulicaekologiczna.pl

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!