Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3131
referer -
uri - /aktualnosci/3131-antarktyda-coraz-bardziej-zielona
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Antarktyda coraz bardziej zielona

Utworzono: poniedziałek, 22, maj 2017 13:30

Antarktyda copyRoślinność na Antarktydzie rozrasta się w gwałtownym tempie wskutek ocieplenia – informuje "Current Biology". Półwysep Antarktyczny jest uznawany za jeden z najszybciej ocieplających się regionów na świecie.

W 2013 roku naukowcy badający mchy na południowym krańcu Półwyspu Antarktycznego odkryli, że na przestrzeni wcześniejszych 50 lat tamtejsza roślinność przeszła bezprecedensowe zmiany. Winowajcą jest globalne ocieplenie.

Teraz ten sam zespół badawczy potwierdził znaczący wzrost aktywności biologicznej - rozrostu mchów pod względem ilości i jakości - również w północnej części Półwyspu. Zdaniem naukowców tendencja ta dotyczy już całego regionu.

Półwysep Antarktyczny jest uznawany za jeden z najszybciej ocieplających się regionów na świecie. Od lat 50. XX wieku średnie roczne temperatury zwiększały się co dekadę o około 0,5 st. C.

Biolodzy z Uniwersytetu Exeter, Uniwersytetu Cambridge i British Antarctic Survey wpadli na pomysł zbadania próbek darni mchów, których najgłębsze warstwy pochodzą nawet sprzed 150 lat - by dowiedzieć się, czy i jak zmiany klimatu wpływały w tym okresie na lokalne środowisko.

Na potrzeby najnowszego badania pobrali pięć próbek z trzech wysp antarktycznych, na których nabrzeżne mchy są najstarsze i najbardziej rozrośnięte.

Z pozyskanych w ten sposób danych jednoznacznie wynika, że biologiczna aktywność w tym regionie w ostatnim czasie znacznie wzrosła.

"Wzrost temperatur w ostatnim półwieczu na Półwyspie Antarktycznym miał olbrzymi wpływ na mchy rosnące w tym regionie" – potwierdza główny autor badania, dr Matt Amesbury z Uniwersytetu Exeter.

Jeśli temperatury będą nadal rosnąć, a wolnego od lodu lądu przybywać, Antarktyda będzie stawała się coraz bardziej zielona - mówią naukowcy.

Co więcej, z ich danych wynika też, że ewolucja tamtejszych roślin i gleb jest nieuchronna, nawet jeśli efekt ocieplenia byłby minimalny.

"Dotychczasowa podatność rozrostu mchów na rosnące temperatury sugeruje, że dalsze ocieplenie pociągnie za sobą gwałtowne zmiany ekosystemów, i tym samym kluczowe zmiany w biologii i krajobrazie tego niezwykłego regionu” – mówi uczestniczący w badaniu, prof. Dan Charman z Exeter.

"Krótko mówiąc możemy obserwować, jak Antarktyda się zazielenia, analogicznie do dobrze już udokumentowanej sytuacji w Arktyce" - podsumowuje naukowiec.

źródło: PAP

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!