Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3130
referer -
uri - /aktualnosci/3130-polacy-niewiele-wiedza-na-temat-pszczol
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Polacy niewiele wiedzą na temat pszczół

Utworzono: piątek, 19, maj 2017 13:35

pszczolaPoziom wiedzy Polaków na temat pszczół jest niski - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR). Większość uważa, że pszczoły giną z powodu stosowania środków ochrony roślin, gdy tymczasem przyczyną są choroby.

Tylko niewiele osób wie, że pszczoła miodna, to tylko jeden z 460 gatunków tych owadów. A głównym dobrem, jakie otrzymujemy od pszczół nie jest miód, a zapylanie - przekonywał dr. Grzegorz Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.

Jak dodał, Polacy powielają wiele stereotypów m.in. na temat ginięcia pszczół z powodu stosowania środków ochrony roślin.

Z badania przeprowadzonego w listopadzie przez pracownię Maison & Partners na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków wynika, że tak uważa 3/4 Polaków.

A pszczoły giną z powodu bardzo wielu czynników, przede wszystkim z powodu chorób, a tylko pojedyncze przypadki (0,5 proc.) związane są z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin. Pruszyński zaznaczył, że nowoczesne środki używane zgodnie z zaleceniami nie są groźne ani dla człowieka, ani dla zwierząt.

Według raportu Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, liczba rodzin pszczelich w Polsce co roku wzrasta o 3-4 proc. W 2016 r. było ok. 1,5 mln rodzin pszczelich (uli).

77 proc. ankietowanych uważa, że w Polsce istnieje "problem pszczół", a 71 proc. jest zdania, że pszczoły giną masowo.

W ubiegłym roku straty w rodzinach pszczelich wyniosły średnio 13 proc., a w województwie zachodniopomorskim, lubelskim, śląskim dochodziły one do 35 proc.

Z badania wynikało, że jedynie 14 proc. osób wie, że pszczoła żyje jedynie 42 dni, a pyłki zbiera w ciągu 21 dni swojego życia.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poparł w ubiegłym roku słoweńską inicjatywę ustanowienia Światowego Dnia Pszczół. Będzie on obchodzony co roku 20 maja. Termin ten ma być zatwierdzony na 40. sesji Konferencji FAO w lipcu 2017r., a następnie musi być zaakceptowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jesienią 2017 r. Według planowanego harmonogramu, pierwszy Światowy Dzień Pszczół będzie obchodzony 20 maja 2018 r.

źródło: PAP

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!