Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3101
referer -
uri - /aktualnosci/3101-krew-z-fabryki
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Krew z fabryki

Utworzono: środa, 29, marzec 2017 13:46

krewBrytyjscy specjaliści opracowali metodę masowego wytwarzania naturalnej krwi, choć nowa technologia jest na tyle droga, że na razie będzie wykorzystywana jedynie do uzyskiwania rzadkich grup krwi.

"Nature Communications" informuje, że badania kliniczne z użyciem krwi z laboratorium rozpoczną się jeszcze w 2017 r.

Krew wytwarzana jest z komórek macierzystych szpiku kostnego. Specjaliści z University of Bristol oraz NHS Blood and Transplant odtworzyli ten proces. Potrafią oni w warunkach laboratoryjnych metodami bioinżynierii przekształcić komórki macierzyste szpiku w komórki krwi.

Dr Jan Frayne z University of Bristol twierdzi, że do masowego wytwarzania krwi wykorzystano nieco inną metodę, ponieważ prawidłowe, wyspecjalizowane już komórki mogą się dzielić tylko określona liczbę razy. Taka metoda byłaby mało wydajna.

Brytyjczycy postanowili najpierw zatrzymać w rozwoju komórki macierzyste i je rozmnażać, ponieważ potrafią się dzielić w nieskończoność. Kiedy jest już ich dostateczne ilość, są one przekształcane w komórki krwi określonego typu.

Dr Jan Frayne w wypowiedzi dla "BBC News" powiedział, że w ten sposób wytworzono już kilka litrów krwi. Na razie jest to jedynie laboratoryjna technologia produkcji. Trwają prace, by krew można było produkować masowo, w skali przemysłowej.

Prof. David Anstee, który również uczestniczy w tych badaniach, zastrzega się jednak, że krew uzyskiwana metodami bioinżynierii nie zastąpi krwi pozyskiwanej od dawców w stajach krwiodawstwa. Ma być ona jedynie jej uzupełnieniem.

Krew z laboratorium jest bardzo kosztowna i przynajmniej na razie metodę tę będzie można wykorzystywać do pozyskiwania rzadkich grup krwi.

źródło: PAP

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!