Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3082
referer -
uri - /aktualnosci/3082-niemcy-rozpoczeli-testy-morskich-magazynow-energii
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Niemcy rozpoczęli testy morskich magazynów energii

Utworzono: środa, 01, marzec 2017 12:24

elektrownia wiatrowaNiemieccy badacze rozpoczęli testowanie podmorskiego systemu magazynowania energii wykonanego w skali 1:10, przeznaczonego do obsługi farm wiatrowych.

Po kilkuletnich pracach badawczych projekt StEnSea, finansowany przez niemieckie ministerstwo gospodarki, wszedł w fazę testową. Model instalacji ma średnicę około trzech metrów i 8 listopada został dostarczony do terminalu promowego w Konstancji. Następnie opuszczono go na głębokość ok. 100 metrów w Jeziorze Bodeńskim, w pobliżu miejscowości Überlingen.

„Elektrownie szczytowo-pompowe zainstalowane na dnie morza, mogą korzystać z wysokiego ciśnienia w głębokiej wodzie, magazynując w ten sposób energię dzięki wykorzystaniu pustych sektorów” - mówi Horst Schmidt-Bocking, emerytowany profesor Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie.

Nie jest to klasyczny magazyn, ponieważ nagromadzona energia, np. w celu odciążenia sieci, służy do wypompowywania z instalacji wody, przy użyciu pompy elektrycznej. W celu wytworzenia energii, i osiągnięcia status quo ante, woda jest do systemu wpuszczana, przepływając przez turbinę.

„Na Jeziorze Bodeńskim rozpoczynają się czterotygodniowe testy w skali 1:10.  Będziemy sprawdzać wszystkie szczegóły dotyczące instalacji, konfiguracji układu napędowego, instalacji elektrycznej, eksploatacji, monitorowania oraz symulowanej działalności całego mechanizmu” - mówi Jochen Bard, przedstawiciel Fraunhofer Institute for Wind Energy and Energy System Technology. W oparciu o wyniki tych badań naukowcy będą szukać optymalnych lokalizacji dla urządzenia.

Docelowo instalacja ma być kulą o średnicy 30 metrów, z możliwością wykorzystania morskiego na głębokości 600-800 metrów. „Zdolności magazynowe wzrastają liniowo ze zwiększaniem głębokości” - dodaje Bard. Jego zdaniem dla 700 m wynoszą one ok. 20 MWh. Zdaniem eksperta może przyczynić się to do kompensacji wahań w produkcji energii elektrycznej z wiatru i słońca.

źródło: www.energetyka24.com

ilustracja: wikipedia

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!