Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3078
referer -
uri - /aktualnosci/3078-naukowcy-spowolnili-proces-starzenia-sie-u-myszy
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Naukowcy spowolnili proces starzenia się u myszy

Utworzono: środa, 22, luty 2017 13:15

myszDzięki wykorzystaniu sztucznego przeciwutleniacza SkQ1 zespół rosyjskich i szwedzkich naukowców zahamował proces starzenia się u genetycznie zmodyfikowanych myszy – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Aging”.

Badacze z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. W. Łomonosowa oraz Uniwersytetu w Sztokholmie zgłębiali rolę mitochondriów (centrów energetycznych komórek) w przebiegu procesu starzenia się.

Odkryli, że zastosowanie antyoksydantu SkQ1 – substancji zaprojektowanej w laboratorium przez jednego z autorów projektu prof. Vladimira Skulacheva – chroni komórki przed niekorzystnym działaniem reaktywnych form tlenu produkowanych przez mutujące mitochondria, a w związku z tym w znacznym stopniu spowalnia degenerację organizmu.

W badaniu wykorzystano genetycznie zmodyfikowane myszy, które ze względu na przyspieszoną mutagenezę w mitochondriach szybko ulegały procesowi starzenia się, przez co żyły krócej niż normalne gryzonie (około jednego roku).

Gdy zwierzęta eksperymentalne miały 100 dni, naukowcy zaczęli podawać im w wodzie pitnej małe dawki (około 12 mikrogramów) SkQ1. Myszy z grupy kontrolnej nie otrzymywały w tym czasie żadnych nadprogramowych substancji. Różnice pomiędzy nimi stały się widoczne po upływie kolejnych 100-150 dni.

Zwierzęta kontrolne stopniowo opadały z sił i wykazywały silne oznaki starzenia się - traciły na wadze, spadała temperatura ich ciała, skóra robiła się cieńsza, kręgosłup ulegał skrzywieniu na skutek postępującej osteoporozy, sierść wypadała, malała konsumpcja tlenu. Samice doświadczały również zakłóceń w obrębie cyklu estrogenowego.

Tymczasem u myszy eksperymentalnych procesy starzenia się zachodziły znacznie wolniej, a niektóre objawy degeneracyjne w ogóle nie występowały.

„Nasza praca jest niezwykle cenna zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Po pierwsze wykazaliśmy, że reaktywne formy tlenu produkowane przez mitochondria odgrywają kluczową rolę w procesie starzenia się. Po drugie znaleźliśmy sposób na spowolnienie tego procesu za pomocą antyoksydantów” – komentuje prof. Vladimir Skulachev.

Teraz badacze pracują nad stworzeniem leków zawierających SkQ1. W Rosji dostępne są już krople do oczu z tą substancją. Naukowcy chcą skonstruować lek w formie doustnej. Jeśli wszystko pójdzie dobrze (lek przejdzie wszystkie próby kliniczne), już za 2-3 lata będzie się można cieszyć nowym środkiem opóźniającym proces starzenia się komórek.

źródło: PAP

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!