Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3070
referer -
uri - /aktualnosci/3070-inzynierowie-ze-stanforda-stworzyli-tani-magazyn-energii-odnawialnej
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Inżynierowie ze Stanforda stworzyli tani magazyn energii odnawialnej

Utworzono: piątek, 10, luty 2017 13:52

dachInżynierowie z Uniwersytetu Stanforda stworzyli niskonakładowy, wysokowydajny magazyn energii, wykorzystujący nietypowy składnik, jakim jest mocznik. Urządzenie może zapewnić tani sposób magazynowania energii wygenerowanej przez instalacje PV lub inne rodzaje systemów OZE.

Akumulator opracowali Hongjie Dai – profesor chemii na Stanfordzie oraz doktorant Michael Angell. System jest niepalny i zawiera elektrody wykonane z powszechnie dostępnego aluminium i grafitu. Główny składnik elektrolitu – mocznik– już teraz jest w dużych ilościach produkowany na skalę przemysłową i wykorzystywany do wytwarzania nawozów roślinnych.

-Tak więc zasadniczo, mamy do czynienia z akumulatorem wykonanym z jednych z najtańszych i najpowszechniej występujących materiałów, jakie można znaleźć na Ziemi – mówi Dai.

W 2015 roku laboratorium Dai jako pierwsze na świecie opracowało nadający się do powtórnego ładowania aluminiowy akumulator. System ów ładował się w niecałą minutę i działał przez tysiące cykli ładowania-rozładowania. Niemniej posiadał pewną zasadniczą wadę: zawierał drogi elektrolit.

W najnowszej wersji wykorzystuje się elektrolit oparty na moczniku. System ten jest około 100 razy tańszy niż model z 2015 roku, cechuje się większą wydajnością i czasem ładowania wynoszącym 45 minut. Po raz pierwszy w akumulatorze użyto takiej substancji jak mocznik.

W miarę jak rośnie zapotrzebowanie na technologie OZE, wzrasta też potrzeba stosowania tanich i wydajnych systemów magazynowania. Najpowszechniej używane obecnie akumulatory są drogie i mają ograniczoną żywotność. Akumulator zaprezentowany przez Dai i Angella może stanowić opłacalne rozwiązanie problemu magazynowania energii.

Zespół naukowców nadał licencję na urządzenie spółce AB Systems, założonej przez Dai. Komercyjna wersja akumulatora jest aktualnie opracowywana.

źródło: news.standford.edu

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!