Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3067
referer -
uri - /aktualnosci/3067-najnowszy-wynalazek-energii-wiatrowej-listki-powiewajace-na-sztucznym-drzewie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Najnowszy wynalazek energii wiatrowej: listki powiewające na sztucznym drzewie

Utworzono: wtorek, 07, luty 2017 12:29

flappytreeNowe urządzenie naśladuje gałęzie i liście topoli i wytwarza energię, kiedy sztuczne liście powiewają na wietrze.

Zdaniem Michaela McCloskeya, profesora z Iowa State University, który kierował pracami, wynalazek nie zastąpi turbin wiatrowych, ale technologia może stworzyć niszowy rynek dla małych, nie rzucających się w oczy urządzeń produkujących energię elektryczną.

Możliwe korzyści są natury estetycznej oraz wiążą się z niedużymi rozmiarami urządzenia, co może pozwolić na wytwarzanie energii off-grid – mówi McCloskey. – Wyruszyliśmy po odpowiedź na pytanie, czy można pozyskać użyteczne ilości energii elektrycznej z czegoś, co naśladuje wyglądem roślinę. Odpowiedź brzmi „prawdopodobnie tak”, jednak koncept będzie wymagał dalszych badań.

McCloskey dodaje, że w wielu miejscach wieże z antenami telefonii komórkowej zostały „przebrane” za drzewa z liśćmi wyłącznie z powodów estetycznych, a mogłyby one dodatkowo wytwarzać prąd, co tylko zwiększyłoby ich użyteczność.

Nie wydaje się możliwe, aby ktoś pomylił wynalazek McCloskeya z prawdziwym drzewem, bo prototyp jest metalową kratą, z której zwisa mnóstwo plastikowych klapek przypominających kształtem liście topoli.

Niewielkie pasy specjalnego plastiku umieszczone wewnątrz łodyg liści uwalniają ładunek elektryczny, kiedy ulegają zginaniu w czasie wiania wiatru. Tego rodzaju proces znany jest pod nazwą efektu piezoelektrycznego.

Curtis Mosher, pracownik naukowy uczelni z Iowa twierdzi, że odległość dzieląca prac nad prototypem a bardziej przekonującym sztucznym drzewem z tysiącami liści produkującymi energię elektryczną, nie jest bardzo duża. Jednak McCloskey sądzi, że masowa produkcja urządzeń wymaga dalszych badań, zwłaszcza nad zwiększeniem wydajności.

źródło: oilprice.com

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!