Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3067
referer -
uri - /aktualnosci/3067-najnowszy-wynalazek-energii-wiatrowej-listki-powiewajace-na-sztucznym-drzewie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Najnowszy wynalazek energii wiatrowej: listki powiewające na sztucznym drzewie

Utworzono: wtorek, 07, luty 2017 12:29

flappytreeNowe urządzenie naśladuje gałęzie i liście topoli i wytwarza energię, kiedy sztuczne liście powiewają na wietrze.

Zdaniem Michaela McCloskeya, profesora z Iowa State University, który kierował pracami, wynalazek nie zastąpi turbin wiatrowych, ale technologia może stworzyć niszowy rynek dla małych, nie rzucających się w oczy urządzeń produkujących energię elektryczną.

Możliwe korzyści są natury estetycznej oraz wiążą się z niedużymi rozmiarami urządzenia, co może pozwolić na wytwarzanie energii off-grid – mówi McCloskey. – Wyruszyliśmy po odpowiedź na pytanie, czy można pozyskać użyteczne ilości energii elektrycznej z czegoś, co naśladuje wyglądem roślinę. Odpowiedź brzmi „prawdopodobnie tak”, jednak koncept będzie wymagał dalszych badań.

McCloskey dodaje, że w wielu miejscach wieże z antenami telefonii komórkowej zostały „przebrane” za drzewa z liśćmi wyłącznie z powodów estetycznych, a mogłyby one dodatkowo wytwarzać prąd, co tylko zwiększyłoby ich użyteczność.

Nie wydaje się możliwe, aby ktoś pomylił wynalazek McCloskeya z prawdziwym drzewem, bo prototyp jest metalową kratą, z której zwisa mnóstwo plastikowych klapek przypominających kształtem liście topoli.

Niewielkie pasy specjalnego plastiku umieszczone wewnątrz łodyg liści uwalniają ładunek elektryczny, kiedy ulegają zginaniu w czasie wiania wiatru. Tego rodzaju proces znany jest pod nazwą efektu piezoelektrycznego.

Curtis Mosher, pracownik naukowy uczelni z Iowa twierdzi, że odległość dzieląca prac nad prototypem a bardziej przekonującym sztucznym drzewem z tysiącami liści produkującymi energię elektryczną, nie jest bardzo duża. Jednak McCloskey sądzi, że masowa produkcja urządzeń wymaga dalszych badań, zwłaszcza nad zwiększeniem wydajności.

źródło: oilprice.com

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!