Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3065
referer -
uri - /aktualnosci/3065-elektrosmog-cichy-zabojca
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Elektrosmog – cichy zabójca?

Utworzono: piątek, 03, luty 2017 09:52

antenaDużo czasu minęło zanim obecny od dawna w polskich miastach i miasteczkach smog zaistniał w debacie publicznej. Jeszcze nie zdążyliśmy sobie z nim poradzić, a już na horyzoncie pojawia się nowe zagrożenie.

Czy elektrosmog zwany inaczej smogiem 2.0 będzie ekologicznym wyzwaniem na nadchodzące lata?

Smog 2.0

Nowy smog jest niczym innym jak promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez urządzenia elektroniczne, których liczba wokół nas nieustająco wzrasta. O zanieczyszczeniu środowiska falami elektromagnetycznymi coraz częściej mówi się tak jak o skażeniu chemicznym czy zagrożeniu hałasem. Jego występowanie związane jest z napięciem oraz przepływem prądu. Tym samym dotyczy ono takich źródeł jak urządzenia elektryczne, telefony komórkowe, stacje nadawcze telefonii komórkowej, radary czy linie energetyczne. Nawet we własnych domach otoczeni jesteśmy co najmniej kilkoma urządzeniami podłączonymi do prądu, a mieszkając w bloku niejednokrotnie pozostajemy w zasięgu kilkunastu jeśli nie kilkudziesięciu sieci wifi.

Niewidzialne zagrożenie

Szkodliwość elektrosmogu nadal jest przedmiotem badań. Ich dotychczasowe rezultaty wskazują na możliwy wpływ na morfologię krwi, DNA czy rozrodczość. Nie wykluczone, że sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne okaże się również silniejszym niż sądzono czynnikiem kancerogennym. Eksperci ostrzegają również przed innymi dolegliwościami, które mogą nam grozić w związku z długotrwałą ekspozycją na sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne. Są to bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi, a nawet wcześniejsze występowanie Alzheimera. Istnieją również podejrzenia, że skutki promieniowania mogą się kumulować.

Nikt jednak nie wydaje się brać niewidzialnego smogu na poważnie. Rozporządzenie Ministra Środowiska regulujące dopuszczalny poziom pól elektromagnetycznych w środowisku nie były nowelizowane od ponad 10 lat. Urzędnicy temat ignorują, a korporacje korzystają z niczym nieskrępowanej wolności, mnożąc w nieskończoność źródła emisji.

Miej się na baczności:

  • Wyłącz z prądu urządzenia które nie są akurat w użyciu.
  • Pozbądź się większości urządzeń elektrycznych z pomieszczenia w którym sypiasz, również telefonu komórkowego.
  • Jeśli dużo rozmawiasz przez telefon, korzystaj ze słuchawek lub zestawu głośnomówiącego.

źródło: ulicaekologiczna.pl

ilustracja: pixabay.com

 

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!