Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3064
referer -
uri - /aktualnosci/3064-hamburg-zakazal-urzednikom-kupowania-kapsulek-do-kawy
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Hamburg zakazał urzędnikom kupowania kapsułek do kawy

Utworzono: czwartek, 02, luty 2017 11:43

kawa thumbPodczas gdy tworzone są nowe technologie przetwarzania aluminiowych opakowań, Hamburg poszedł o krok dalej i zakazał zakupu kapsułek do kawy. Zakaz obowiązuje w miejskich urzędach od roku. Na liście są także butelki wody i środki czystości.

Zielone zamówienia publiczne w Niemczech

Rocznie, w całych Niemczech zużywano dwa miliardy kapsułek do kawy, co przekładało się na cztery tysiące ton tych odpadów. Ze szkodliwością aluminiowych opakowań po kawie jako pierwsze zaczęły walczyć władze Hamburga. Urzędnicy pracujący w tym mieście, od zeszłego roku nie napiją się już kawy w kapsułkach w miejscu pracy. Senat w Hamburgu zabronił bowiem ich zakupu z publicznych pieniędzy. Senator Jens Kerstan, znany ze swoich prośrodowiskowych poglądów wyjaśnia, że miasto dysponujące siłą nabywczą rzędu kilkuset milionów euro może zadbać o to, by rzadziej kupować produkty szkodzące środowisku. W ramach zielonych zamówień publicznych zakazano nie tylko zakupu kapsułek do kawy, ale także wody mineralnej w butelkach jednorazowych, naczyń jednorazowych oraz środków czystości zawierających chlor.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

- Problem kapsułek nie opiera się na ich recyklingu tylko na ograniczeniu odpadów, które musimy wyrzucić lub przetworzyć. Recykling powinien być ostatnim etapem, gdy nie ma innych możliwości eliminacji odpadów. Na szczęście przykład Hamburga wskazuje drogę dla innych instytucji lokalnych w Europie i pokazuje jak poza recyklingiem należy walczyć z redukcją ilości odpadów - podkreśla Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska. - Firmy produkujące kawę zastrzegają, że ich produkty są poddawalne recyklingowi, co jest faktem tak długo jak są produkowane z materiałów takich jak aluminium czy plastik. Problem pojawia się, gdy odpady nie są właściwie odbierane przez co proces recyklingu jest niemożliwy – dodaje Barczak.

źródło: www.teraz-srodowisko.pl

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!