Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3053
referer -
uri - /aktualnosci/3053-chilli-wydluza-zycie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Chilli wydłuża życie

Utworzono: środa, 18, styczeń 2017 10:24

chilliSmak i gust to indywidualna kwestia każdego z nas. Być może jednak niedługo trzeba będzie traktować ostrą paprykę jak lekarstwo. Okazuje się bowiem, że może ona wydłużyć życie.

Od dawna mówiło się o pozytywnym wpływie ostrej papryki na zdrowie, ale przebadano go do tej pory zaledwie raz, w Chinach w 2015 roku. Ta publikacja oraz wyniki badań dotyczących odżywiania NHANES III, którym objęto 16 tysięcy Amerykanów, z których część obserwowano ponad 20 lat, zostały wzięte pod uwagę podczas przeprowadzania najnowszych badań, których podjęli się naukowcy z Larner College of Medicine na amerykańskiej uczelni University of Vermont. Badania wykazały, że jedzenie ostrych papryk o 13% obniża śmiertelność w stosunku do zgonów spowodowanych udarami mózgu czy też chorobami serca. Można więc powiedzieć, że chilli wydłuża życie.

W najnowszym badaniu przeanalizowano charakterystykę badanych, którzy jedli ostre papryczki. Najczęściej byli to młodzi, żonaci, biali mężczyźni z Stanów Zjednoczonych lub Meksyku. W dużej mierze spożywali oni dużo mięsa i warzyw, palili papierosy i pili alkohol, mieli też niższy poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi oraz niższe zarobki i niski stopień edukacji w porównaniu do osób, które chilli nie jadły. Obserwując śmiertelność przebadanych osób, dało się zauważyć, że jest ona o 12% niższa u osób, które nie stosowały chilli w diecie.

Kapsaicynie, odpowiedzialnej za ostrość, przypisuje się ważną rolę w mechanizmach molekularnych i komórkowych. Procesy te przeciwdziałają otyłości i poprawiają przepływ krwi, mają też właściwości przeciwbakteryjne. Ostra papryka może nas też łatwo rozgrzać, co jest przydatne zwłaszcza w okresie zimowym.

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!