Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3036
referer -
uri - /aktualnosci/3036-polacy-nie-szczepia-sie-przeciwko-grypie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Polacy nie szczepią się przeciwko grypie

Utworzono: piątek, 16, grudzień 2016 13:17

szczepienieJak wynika z opublikowanego raportu, zaledwie 6 proc. badanych potwierdziło, że w tym sezonie jesienno-zimowym zaszczepiło się przeciwko grypie, a kolejne 7 proc. zapowiedziało, że zamierza to zrobić. Ponad jedna trzecia zaszczepiła się przeciwko grypie choć raz w życiu - podaje CBOS.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 4–13 listopada 2016 r. na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Monitoring IMM przeprowadzono między 1 września a 20 listopada 2016 r.

W raporcie czytamy, że 87 proc. badanych nie zaszczepiło się przeciwko grypie i nie zamierza tego robić.

Respondenci, którzy w tym sezonie się zaszczepili to najczęściej mieszkańcy dużych i największych miast (odpowiednio 11 i 10 proc.), ankietowani z gospodarstw o dochodach per capita wynoszących co najmniej 2 tys. zł (10 proc.) oraz osoby w wieku 65 lat i więcej (10 proc.).

Również ponad jedna trzecia badanych (36 proc.) odpowiedziała, że zdarzyło się, że pomimo szczepienia przeciwko grypie zachorowali na tę chorobę w danym sezonie. Jak można wywnioskować z odpowiedzi respondentów, ci, którzy zachorowali nie szczepili się po wyleczeniu, próbując zapobiec ponownemu wystąpieniu choroby.

12 proc. osób, które w przeszłości zachorowały mimo szczepienia, zadeklarowało, że zaszczepiło się w tym sezonie. Tyle samo zapowiada, że zamierza to zrobić. Wśród tych, którzy nie chorowali, odsetek obecnie zaszczepionych wynosi 22 proc., a planujących szczepienie - 18 proc.

"Interpretując te wyniki należy pamiętać, że respondenci mogą mylić grypę ze zwykłym przeziębieniem lub z innymi chorobami. Najmniej jednak przekonania takie wpływają na postrzeganie i społeczną ocenę skuteczności szczepień" - napisano w raporcie.

Prawie jedna trzecia (29 proc.) tych, którzy nie zamierzają się szczepić przeciwko grypie, twierdzi, że szczepionki są nieskuteczne Niemal tyle samo respondentów (28 proc.) uważa, że zachorowanie na grypę ich nie dotyczy. (wzrost o 4 pkt. proc.). Co piąty badany nie szczepi się ze względu na możliwe powikłania.

9 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie ma czasu na szczepienie. Kolejne 9 proc. boio się zastrzyków, a 7 proc. uczestników badania nie uważa grypy za groźną chorobę.

43 proc. tych, którzy się zaszczepili lub zamierzają się zaszczepić twierdzi jednak, że grypa to poważna choroba, której powikłań należy się obawiać. Czterech na dziesięciu badanych (40 proc.) zaszczepiło się ze względu na swój stan zdrowia, a 34 proc. - ze względu na swój wiek.

źródło: pulsmedycyny.pl

ilustracja: pixabay.com

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!