Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3033
referer -
uri - /aktualnosci/3033-w-sytuacjach-spolecznych-jestesmy-bardziej-narazeni-na-przejadanie-sie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

W sytuacjach społecznych jesteśmy bardziej narażeni na przejadanie się

Utworzono: wtorek, 13, grudzień 2016 11:52

przejadanieWeekendowe kolacje w większym gronie, świąteczne obiady czy wspólne oglądanie meczu - wszystkie te sytuacje sprzyjają przejadaniu się. Co ciekawe, brak umiaru w jedzeniu ma więcej wspólnego z ego niż jakością jedzenia czy głodem - zwłaszcza w przypadku mężczyzn.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Cornell University (USA), a wyniki swojej pracy opublikowali na łamach pisma "Frontiers in Nutrition".

"W sytuacjach społecznych jesteśmy szczególnie narażeni na przejadanie się, nawet jeśli nikt nas do jedzenia nie zachęca. I zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z mechanizmu, który za tym stoi: zjadanie większej ilości niż towarzysze posiłku jest swego rodzaju demonstracją siły i męskości" - mówi dr Kevin Kniffin z Cornell Food and Brand Lab, współautor omawianej pracy.

Do udziału w badaniu naukowcy zaprosili studentów w wieku 21-22 lat, kobiety oraz mężczyzn. Wszyscy mieli podobną masę ciała, a ich BMI mieściło się w przedziale 22,5-27,5. Uczestników podzielono na dwie grupy. Członkowie pierwszej mieli wziąć udział w konkursie jedzenia skrzydełek kurczaka, w którym obserwowani byli przez dopingujących głośno widzów. Osoby z grupy drugiej również miały konkurować ze sobą w jedzeniu skrzydełek, jednak odbywało się to bez kibiców. Nagrodą dla zwycięzcy miał być bezwartościowy, plastikowy medal.

Okazało się, że studenci-mężczyźni, którzy podczas jedzenia byli obserwowani i dopingowani, zjedli o 30 proc. więcej niż panowie z grupy bez widzów. Inaczej odebrali także całe doświadczenie: w opinii większości z nich było radosne, budzące emocje i porywające, podczas gdy przedstawiciele grupy drugiej opisywali je z dużo mniejszym entuzjazmem.

Jeśli chodzi o uczestniczące w zadaniu kobiety, to te z grupy pierwszej (z kibicami) zjadły mniej skrzydełek, niż te z grupy drugiej (jedzące bez obserwatorów). Studentki z grupy pierwszej opisały całe doświadczenie jako dość krępujące.

Jak tłumaczą badacze, widać więc wyraźnie, że nawet jeśli "nie ma nic do ugrania", mężczyźni w obliczu konkurencji jedzą więcej. Jest to zbieżne z wynikami kilku wcześniejszych badań, dowodzącymi, że panowie mają tendencję do przejadania się w różnych sytuacjach społecznych. "Zachowują się tak, jakby chcieli się popisać swoimi możliwościami w jedzeniu - mówią autorzy. - Szczególnie widoczne jest to wśród młodych mężczyzn: na imprezach okolicznościowych, bankietach, kolacjach grupowych itp".

"Skupmy się raczej na byciu ze swoimi przyjaciółmi, a nie na kwestiach żywieniowych - radzi główny autor badania, dr Brian Wansink. - Jeśli chcesz pokazać kolegom, jaki z ciebie macho, lepiej posiłuj się z nimi na rękę, zamiast próbować ich "przejeść".

źródło: www.portalspozywczy.pl

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!