Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3032
referer -
uri - /aktualnosci/3032-rower-dobry-na-wszystko
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Rower dobry na wszystko

Utworzono: poniedziałek, 12, grudzień 2016 14:27

rowerWszyscy wiemy, że jazda na rowerze działa korzystnie na sylwetkę. Pedałując, spalasz tkankę tłuszczową oraz kształtujesz mięśnie nie tylko nóg, ale również pośladków, brzucha i pleców. Jazda na rowerze to również dobry sposób na poprawę kondycji intelektualnej.

Badania pedałowania

Doniesienia naukowców są naprawdę zaskakujące. Według danych przedstawionych przez holenderskich badaczy z Uniwersytetu w Utrechcie, jazda na rowerze poprawia integralność oraz spójność istoty białej w mózgu. Co to oznacza w praktyce?

Mózg człowieka składa się z dwóch rodzajów tkanek: istoty szarej i białej. Istota biała odpowiada za połączenia z istotą szarą. Badacze z Holandii wykazali, że pod wpływem regularnego jeżdżenia na rowerze, impulsy pomiędzy komórkami układu nerwowego przebiegają szybciej, czego skutkiem jest lepsza praca mózgu, zdolność do szybkiego podejmowania decyzji, poprawa pamięci i polepszenie procesów uczenia się.

To jednak nie koniec korzyści płynących z jazdy na rowerze. Naukowcy z Tajwanu przeprowadzili test z wykorzystaniem roweru. Uczestnicy przez 12 tygodni trenowali na rowerze. Po tym czasie nie tylko wzmocnili mięśnie nóg, ale również pobudzili do pracy neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF). Jest to białko, które odpowiada za regulację nastroju, poziomu stresu oraz usprawnienie pamięci. Doniesienie z Tajwanu potwierdziły wcześniej stawiane tezy, że jazda na rowerze zmniejsza ryzyko depresji oraz zaburzeń lękowych.

Jazda po mądrość

Przejażdżka rowerowa poprawia nastrój. Naukowcy sugerują, że jazda na dwóch kółkach wpływa również na iloraz inteligencji. Wszystkie formy ćwiczeń aerobowych, czyli pływanie, bieganie czy jazda rowerem, pozytywnie działają na hipokamp – część mózgu odpowiedzialną za pamięć oraz uczenie się.

Potwierdziły to badania na uniwersytecie w Illinois. Po 6 miesiącach codziennej jazdy na rowerze u uczestników testu hipokamp zwiększył się o 2%, a zdolności zapamiętywania oraz rozwiązywania problemów aż o 15-20%. Uczestnicy badania zauważyli u siebie znaczną poprawę koncentracji. Poza tym badacze odkryli, że wystarczyło pół roku jazdy na rowerze, aby odmłodzić mózg o 2 lata!

Dodatkowe korzyści

Jak ćwiczyć, żeby poprawić kondycję umysłową? Eksperci twierdzą, że trening na rowerze nie musi być intensywny i długi. Wystarczy 30 minut jazdy w umiarkowanym tempie każdego dnia, aby zwiększyć wydolność mózgu. Bez znaczenia, czy jeździmy na zewnątrz czy na rowerze stacjonarnym. Obie formy aktywności przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia mózgu.

Pedałowanie ma też inne zalety. Wysiłek fizyczny na rowerze to świetny sposób na odchudzanie, obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia, a tym samym uniknięcie chorób układu krążenia czy cukrzycy. Regularna aktywność fizyczna wydłuża życie i zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów.

Jazda rowerem to świetna forma aktywności dla ciała i umysłu, dlatego też warto wskoczyć na rower. Efekty mogą się okazać zbawienne dla naszego zdrowia.

źródło: shape.com

ilustracja: pixabay.com

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!