Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3030
referer -
uri - /aktualnosci/3030-jak-prawidlowo-myc-warzywa-i-owoce
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Jak prawidłowo myć warzywa i owoce?

Utworzono: czwartek, 08, grudzień 2016 15:23

myciePrzed zjedzeniem owoców lub warzyw należy je najpierw porządnie umyć. Pozwala to na oczyszczenie ich skórki z zanieczyszczeń i niebezpiecznych bakterii.

Wszystkie warzywa i owoce myjemy pod bieżącą wodą. To ważne, ponieważ strumień wody skutecznie zmywa i spłukuje z nich zanieczyszczenia, np. szkodliwe resztki sztucznych nawozów. Poza tym umycie owoców i warzyw pod bieżącą wodą zmniejsza ryzyko zakażenia bakteriami, m.in. E. Coli oraz usuwa pasożyty, np. tasiemca.

Szczotka

Warzywa o twardych skórkach, np. marchew, pietruszkę i seler, przed obraniem należy szorować pod wodą za pomocą szczotki. Po obraniu także trzeba je umyć.  Pomoże to usunąć resztki ziemi.

Mycie tuż przed jedzeniem

Niektóre warzywa można umyć wcześniej, jednak są też takie, które należy opłukać tuż przed przygotowaniem. Do tej drugiej grupy należą cebula i czosnek, które myjemy tuż przed obróbką, żeby nie zgniły.

Warzywa w folii

Zasada mycia warzyw i owoców dotyczy jednak nie tylko tych, które samodzielnie wybieramy i pakujemy. Myjemy także te warzywa i owoce, które są już zapakowane w woreczki foliowe. Zamknięte w nich azotany przekształcają się w o wiele bardziej szkodliwe dla zdrowia azotyny. Należy więc po przyniesieniu takich produktów do domu dokładnie je umyć.

Odsączanie

Należy także pamiętać, by warzyw i owoców nie trzymać zbyt długo w wodzie, bo mogą stracić przez to smak. Po opłukaniu, umyte produkty należy odsączyć na sitku lub ociekaczu.

źródło: tvnmeteoactive.tvn24.pl

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!