Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3023
referer -
uri - /aktualnosci/3023-jednorazowe-nie-musi-byc-plastikowe
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Jednorazowe nie musi być plastikowe

Utworzono: wtorek, 29, listopad 2016 15:07

jednorazoweTalerze jednorazowe z liści lub otrąb pszennych, naczynia z kukurydzy lub trzciny cukrowej, a może kubki z ukrytymi w ściankach nasionami roślin? Brzmi jak scenariusz science fiction albo sen ekologa. Na szczęście, jest on jak najbardziej prawdziwy.

Za cztery lata Francja wprowadzi zakaz produkowania i używania jednorazowych naczyń z plastiku. To dobry przykład, pokazujący także polskim producentom i konsumentom, że wcale nie musimy zaśmiecać planety tworzywami sztucznymi. Tym bardziej, że naukowcy mają coraz ciekawsze pomysły na alternatywę.

Jak tradycyjne społeczności

Widok piętrzących się stosów plastikowych talerzy w jednej z tajskich świątyń stał się bodźcem dla naukowców z tamtejszego uniwersytetu. Przez cały rok pracowali oni nad technologią produkcji jednorazowych naczyń, które byłyby biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska oraz z powodzeniem mogłyby zastąpić popularne plastikowe i styropianowe talerze. Za wzór posłużyły wykorzystywane przez tradycyjne społeczności Indii i Nepalu naczynia z liści roślin. Te tajskie robione są z liści teczyny i pokrywane cienką warstwą skrobi.

Otręby, kukurydza, trzcina

O tym, że naturalne materiały są dla środowiska lepsze niż tworzywa sztuczne, nie trzeba nikogo przekonywać. A że roślinne składniki mogą zastąpić plastik – przypomniał jakiś czas temu nasz rodzimy piekarz, proponując produkcję jednorazowych talerzy z otrąb pszennych. Na tym jednak nie koniec. Za granicą z powodzeniem są wdrażane jednorazowe naczynia wykonane z przetworzonej trzciny cukrowej albo celulozy pokrytej skrobią kukurydzianą. Takie naczynia są odporne na wilgoć, nadają się do dań ciepłych i zimnych, a przy tym są całkowicie biodegradowalne.

Drugie życie jednorazowego kubka

Czy jednorazowe naczynie może otrzymać drugie życie? Jak najbardziej! I nie mówimy tu wcale o twórczym upcyklingu, w wyniku którego z plastikowego kubka zostanie wykonana nowa rzecz. Chodzi raczej o produkt powstały w Stanach Zjednoczonych i na razie tylko tam dostępny. To papierowe kubki, które w swoich ściankach mają ukryte nasiona roślin. Po użyciu takiego naczynia, wystarczy je namoczyć w wodzie, a następnie zakopać w ziemi. Papier się rozłoży, dając życie nowej roślinie.

Jak widać, wcale nie jesteśmy skazani na plastik. Jeśli już musimy korzystać z jednorazowych naczyń, to niech one przynajmniej mniej szkodzą środowisku.

źródło: ulicaekologiczna.pl

ilustracja: pixabay.com

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!